3 °C

Bayramda kartla 4,1 milyar TL harcama yapıldı

BKM'nin açıkladığı 2017 Ramazan Bayramı verilerine göre Arife Günü'nde yapılan bankalararası kartlı işlem trafiğinde rekor kırıldı.

Bayramda kartla 4,1 milyar TL harcama yapıldı

Ramazan Bayramı'nda kartlarla toplam 4,1 milyar TL tutarında ödeme yapıldı

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) açıkladığı verilere göre 24-27 Haziran tarihlerine denk gelen Ramazan Bayramı ve Arife Günü'nde kartlarla 4,1 milyar TL tutarında ödeme yapıldı. Ödemelerin yaklaşık yarısı (2 milyar TL) market, akaryakıt ve giyim harcamaları için gerçekleşti.

En fazla harcama yapılan market sektörü toplam kartlı ödemelerin yüzde 21'ini oluştururken, akaryakıt istasyonları ve giyim sektörü ise yüzde 14'ünü oluşturdu. Toplam kartlı ödemelerin yarısı bu üç sektörde gerçekleşirken yemek ve çeşitli gıda sektörleri kartlı ödemelerin yüzde 8'ini oluşturarak en fazla harcama yapılan sektörler arasında yer aldı.

En fazla kartlı ödeme artışı yemek ve giyimde

Bu yıl Ramazan Bayramında yapılan kartlı ödemeler geçen yıla göre kıyaslandığında en fazla artışın yüzde 31 ile yemek sektöründe gerçekleştiği görülüyor. Yemek sektörünü yüzde 24 artış ile giyim ve yüzde 21 artış ile çeşitli gıda sektörleri takip ederken, yüzde 18 artışla market sektörü ve yüzde 16 artışla akaryakıt sektörü geçen yıla göre en fazla artış gösteren diğer sektörler arasında yer alıyor.

Arife Günü kartlı işlem rekoru getirdi

Bankalararası kartlı işlem trafiğinde gerçekleşen işlem adetlerine göre daha önce “Anneler Günü” haftasında ulaşılan işlem rekoru Ramazan Bayramı Arife Günü'nde yenilendi. Cumartesi günü en fazla kartlı işlemin gerçekleştiği saat aralığı 18.00-19.00 olurken en fazla işlemin yapıldığı dakika ise 18.12 oldu.

Arife Gününde yaklaşık 1,8 milyar TL'lik kartlı ödeme yapılırken bu tutar Ramazan Bayramında toplam 4 günde yapılan ödemelerin neredeyse yarısını oluşturdu.

Yurt dışı harcamaları azalırken yurt içi harcamaları artış gösterdi

Ramazan Bayramında yaklaşık 4,1 milyar TL tutarında yapılan kartlı ödemelerin yurt içi ve yurt dışı dağılımı incelendiğinde bu tutarın 162 milyon TL'sinin yurt dışında, 3 milyar 933 milyon TL'sinin ise yurt içinde yapıldığı görülüyor. Geçen yıl Ramazan Bayramı'nda yapılan kartlı ödemelerin ise 179 milyon TL'si yurt dışında 3 milyar 457 milyon TL'si ise yurt içinde gerçekleşmişti. Geçen yıl Ramazan Bayramı döneminde yüzde 5 olan yurt dışı kartlı ödeme payının bu yıl yüzde 4'e gerilemesi ve yurt dışı kartlı ödeme tutarının geçen yıla göre azalması, tatil döneminde yurt içinin tercih edilmesinin en büyük göstergesi olarak göze çarpıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.