Benzin ve motorine zam: Pompaya yansıyacak

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 37 kuruş, motorine 41 kuruş zam geldi. Benzindeki artışın 14 kuruşluk kısmı pompaya yansıyacak. Zammın ardından motorin fiyatları 8 lira sınırına yükselecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Benzine 37 kuruş, motorine 41 kuruş zam yapıldı. Motorinde eşel mobil desteği sona erdiği için fiyat artışının tamamı pompaya yansıyacak. Benzindeki artışın ise 23 kuruşluk kısmı ÖTV'den karşılanacak, 14 kuruş ise pompa fiyatlarına yansıyacak.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, zamlı fiyatlar 16 Ekim'den itibaren geçerli olacak.

Zamların ardından akaryakıta kamu desteğinin sınırı benzin içinde sona erdi. Motorin ve LPG için ise daha önce sıfıra inmişti.

İŞTE ZAMLI FİYATLAR

Gelen zamların ardından fiyatlar şu şekilde olacak:

Benzin(litre)

İstanbul - 7,92 lira
Ankara - 7,89 lira
İzmir - 7,90 lira

Motorin(litre)

İstanbul - 7,93 lira
Ankara - 7,99 lira
İzmir - 8,01 lira

Eylülden bu yana zam yağdı

Akaryakıt fiyatlarındaki artış eylül ayının başından bu yana hızlandı. Bugün yapılan zam haricinde bu dönemde benzine 3, motorine 5, LPG'ye ise 2 kez artış yapıldı.

Eylül başından 9 Ekim'e kadar benzine gelen 0,80 kuruşluk zam eşel mobil sisteminden karşılandığı için pompa fiyatlarına yansımadı.

Motorine yapılan 1,03 liralık zam eşel mobilden karşılandı. 8 Eylül'den yapılan 0,23 kuruşluk artış ise eşel mobilde sınırına gelindiği için pompaya yansıdı.

LPG Otogazda ise eylül ayından itibaren yapılan 0,86 kuruşluk artış direk pompaya yansıdı.