17 °C

BHF Bank'tan Memorial'a 10 milyon euro kredi

Kredi, Ataşehir ve Antalya'daki hastanelere medikal cihaz alımı için kullanılacak

BHF Bank'tan Memorial'a 10 milyon euro kredi

 

 

İSTANBUL - Memorial Sağlık Grubu, BHF Bank'tan 10 milyon euroluk kredi aldı.

Alman Bankası BHF tarafından 7 yıl vadeli olarak tesis edilen krediyi, Memorial Sağlık Grubu, Ataşehir ve Antalya'daki hastanelere medikal cihaz alımı için kullanacak.

İmza töreninde konuşan BHF BANK Almanya Başkan Yardımcısı Holger Caspar, "Türkiye'de sağlık sektörünün hızla gelişen bir pazar olduğunu ve Türk toplumunun sağlık ihtiyaçları konusunda aldığı hizmetlerde en üst seviyede kaliteyi aradığını görmekteyiz" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Caspar, verdikleri kredinin bugünkü koşullarda taşıdığı riskin sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Verilen krediler Alman İhracat kredi sigorta kurumu tarafından garanti altına alınıyor. Bir taraftan kredi ile beraber risk unsuru devam ederken diğer taraftan Alman hazinesi ile doğrudan ilişkilendirilebilecek bir ihracat kredi sigorta kurumunun da teminatını taşıyor. Risk primlerinde belirli bir artış yaşanacaktır ama kredi vermeye devam edeceğiz. Bankalar fiyatlarını tespit ederken daha önce likiditede yüzde 20, proje riskinde yüzde 80 ağırlık taşıyordu. Şu anda ise ağırlık likiditede yüzde 80, proje niteliklerinde yüzde 20 olarak belirleniyor. Kredi değerlendirmesinde likidite daha ön plana çıkıyor."

Memorial Sağlık Grubu Genel Müdürü Uğur Genç de dünyadaki finansal krizin yaşandığı bugünlerde yatırımlarını hızlandırdıklarını ifade ederek, "Finans kuruluşları için kredi verecek doğru kurumları bulmak çok önemlidir. Bunun için her iki taraf arasında karşılıklı güven ortamının oluşması ve kredinin geri dönebilir olması şarttır. Bu kredi sürecinde, BHF Bank kurumumuzu finansal olarak çok sıkı bir analizden geçirdi. Finansal projeksiyonlarımızı ve fizibilitelerimizi kapsamlı bir şekilde incelediler. Bu detaylı çalışmalar sonrasında kurumumuza kredi vermeyi kabul ettiler. Eğer doğru yatırımlar ile karşılarına çıkmazsanız ve de güvenilir bir kurum değilseniz, özellikle finansal piyasaların zor günler geçirdiği bu günlerde bu tür kredileri bulmanız zordur. Türk halkına ve Türk ekonomisine güveniyoruz" şeklinde konuştu.

Yabancı sermaye teklifi alıp almadıklarının sorulması üzerine Genç, Yurt dışından yatırımcılar stratejik veya finansal kurumların birleşme veya satın alma gibi talepleri olduğunu ve değerlendirmelerinin devam ettiğini ifade etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.