14 °C

Borsa, satış ağırlıklı seyretti

Ulusal 100 Endeksi, yurtdışı piyasalardaki gelişmeleri izlerken 448 puan düştü

Borsa, satış ağırlıklı seyretti

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), zayıf tepki alımlarına rağmen satış ağırlıklı seyir izledi.

Açılışta gelen bir miktar satışla 41500 bölgesine yönelen ve en düşük 41,584 puanı gören endeks, bir miktar alımla 42,000 bölgesinin üzerine çıkarak, ilk seansı 46.44 puan artışla 42,122.29 puandan tamamladı.

İkinci seansta satış ağırlıklı bir seyir izleyen Ulusal 100 Endeksi en düşük 41,270 puana kadar gevşedikten sonra, 41,500 üzerinde kalma çabasına girdi ve günü 448.19 puan veya yüzde 1.07'lik kayıpla 41,627.66 puan seviyesinden tamamladı.

İkinci seansta işlem hacmi 763.733.021 YTL olurken, toplam işlem hacmi YTL olarak gerçekleşti.

ABD borsalarının yukarı yönlü kapanışının ardından AIG'in mali tablosunun olumsuz gelmesi, bu sabah Asya borsalarında düşüşler gözlenmesi, vadeli ABD endeks kontratlarının negatif bölgede bulunması ve Avrupa borsalarının güne düşüşle başlayacağı beklentisi İMKB'de satıcılı açılışa neden olurken, sabah saatlerinde Avrupa borsalarında gözlenen yükseliş eğilimi yurtiçinde de bir miktar tepki hareketine neden oldu.

Dün AK Parti'ye ikinci davanın açılabileceğine yönelik söylentilerle gözlenen satışların bugün de kısmen devam ettiği, öte yandan Wal-Mart'ın satış rakamlarının beklenden daha az artış göstermesi, vadeli ABD endekslerindekinegatif seyir ve Avrupa borsalarında ağırlık kazanan satış baskısının İMKB'deki satışlar üzerinde etkili olduğu görüldü.

Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) beklendiği gibi faizlerde değişikliğe gitmemesi ve olumsuz gelen ABD'de haftalık işsizlik başvurularının ardından piyasada gözler TSİ 17:00'de bekleyen ev satışları rakamlarına odaklandı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap