9 °C

Borsa, yerinde saydı

Piyasalarda bugün özellikle ABD'den gelecek perakende satışlar bekleniyor

Borsa, yerinde saydı

 

İSTANBUL - Dış piyasalardaki piyasalara paralel olarak gevşeme eğilimli görünüm sergileyen İMKB hisse senetleri piyasası, ilk seansı artıda kapattı. Ulusal-100 Endeks, kapanışını 5 puan artışla 41467 puandan tamamladı. Günün ilk yarısında 406 milyon YTL'lik işlem hacmi oluştu.

Dün ABD endekslerindeki düşüşün yanında Asya borsalarında da düşüş kaydedildi. ABD vadeli işlemlerde daha sakin seyir izlenirken, Avrupa kanadında ise satışların daha belirgin olduğu gözlendi.

Dış piyasalara odaklı seyreden İMKB ise güne aşağı yönlü başladı. 41180 puanı test eden piyasa, seans genelinde ise 41200'ün üzerinde sıkışık seyretti. Seans sonuna doğru küçük çaplı hareketlilik gösteren borsa, günün ilk yarısını da artıda tamamladı.

Piyasalarda bugün özellikle ABD'den gelecek perakende satışlar bekleniyor. İMKB'de 40800'ün önemli bir destek noktası olduğuna işaret eden yatırım uzmanları, bu seviyenin altına inilmediği sürece yukarı yönlü tepki isteğinin devam edeceği görüşünde. Olası yükselişlerde 42500 direncinin ise yukarı yönlü hareketin devamı için geçiş bölgesi konumunda olduğu belirtiliyor. 40800'ün altında kapanışların ise satışların artmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Faiz ve dolarda gevşek seyir hakim

Hazine'nin dünkü başarılı ihalesi sonrasında bugün tahvil ve bonoda alıcılı seyrin ağırlık kazandığı görülüyor. 14 Nisan 2010 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 18.69'a geriledi. Gösterge kıymet dün günü yüzde 18.88 bileşikten kapatırken, bugüne valörlü işlemlerde yüzde 18.80 seviyesine gerilemişti.

Dolar, serbest piyasada 1.18 YTL'nin altını test ederken, interbank piyasada işlemler 1.1730-1.1835 YTL aralığında gerçekleşiyor. Euro ise, kapalıçarşıda 1.7580 YTL'ye geriledi. Uluslarararası piyasada euro/dolar ise şu sıra 1.4930 seviyesinde bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap