19 °C

‘Büyük Sahne’de büyük hedef

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, 10’uncu sahnesini BTM Sahne XL adıyla gerçekleştirdi. Bu zamana kadar 10 projeyi 40 milyon lira değerleme ile yatırımcı ile buluşturan BTM, şu an 120 projeye aynı anda evsahipliği yapıyor.

‘Büyük Sahne’de büyük hedef

İstanbul Ticaret Odası’nın girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı, faaliyete geçişinin 17’nci ayında büyük bir etkinliğe imza attı. Bünyesinde Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ve İstanbul Düşünce Akademisi (İDA) olmak üzere iki ayrı kurumu barındıran Vakfın Fulya’daki yerleşkesinde dün, gün boyu paneller düzenlendi.

Vakfın faaliyetlerini destekleyen İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından verilen hibenin ilk dönemi sona ererken düzenlenen etkinlik, BTM Sahne XL adıyla start aldı. Açış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’in yaptığı etkinlikte toplam üç salonda 9 panel düzenlendi ve girişimcilik ekosistemi masaya yatırıldı.

Ana salondaki “Startup Yatırımcılığında Pandora’nın Kutusu Açılıyor” başlıklı ilk panelin moderatörlüğünü BTM Direktörü İbrahim Elbaşı yaptı ve melek yatırımcılar Baybars Altuntaş, Kenan Çolpan ile Mehmet Onarcan panelist olarak yer aldı.

Gazeteci yazar Hakan Güldağ’ın moderatörlüğündeki ikinci panelin konusu ise “Ticaret Savaşları Görünenler/Gerçekler” başlığını taşıyordu. Bu panelde Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel ile Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Ana salondaki son paneli ise İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kurulay yönetti ve BMD Başkanı Sinan Öncel konuşmacı olarak katıldı.

“BTM her zaman desteğe hazır”

Panellerin ardından 12 haftalık Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı’ndan başarı ile çıkan 10 girişimci, etkinliğe ismini veren BTM Sahne XL organizasyonu ile projelerini yatırımcılara tanıtma olanağı buldu.

BTM’nin bu zamana kadar düzenlediği 10’uncu sahne olan etkinlik kapsamında konuşan BTM Direktörü İbrahim Elbaşı, “Buradan yenilikçi iş fikri olan ve bu iş fikrini hayata geçirmek isteyen bütün girişimcilere seslenmek istiyorum: Fikrinizin hayata geçmesi için bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da BTM olarak bütün destekleri vermeye hazırız” dedi.

Konuşmasında BTM olarak bu zamana kadar yaptıklarına ve bundan sonra yapacaklarına da yer veren Elbaşı sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul Ticaret Odası’nın 1,5 yıl önce bir vakıf olarak kurduğu BTM ve İDA, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle, bugüne kadar yaklaşık 10 bine yakın girişimciden başvuru alarak, 4 bine yakın girişimciye ev sahipliği yaptı. BTM, 200’den fazla Startup’ı mezun etti. Bünyesinde hala 120’den fazla Startup’a ve yaklaşık 250 girişimciye yer veriyor. BTM, akıllı tarımdan yapay zekaya, e-ticaretten sağlık sektörüne kadar birçok alanda yenilikçi iş fikirlerine destek oldu. 1,5 yıllık süre zarfında 10 BTM girişimcisi 20 milyon lira değerleme ile yatırım aldı. Mucit girişimcilerimizden biri, patentini 5 yıllığına 25 milyon liraya kiraladı. Yaklaşık 20 BTM girişimi şirketleşti ve BTM girişimcilerinin toplam satışı 40 milyon lirayı geçti.


Hızlı bir şekilde girişimcilik ekosisteminde artık çatı bir örgüt olarak konumlanan BTM, İTO Başkanımız Sayın Şekib Avdagiç’in bizim için belirlediği hedef doğrultusunda ilerleyen günlerde başlatacağı ve bünyesinde 1000 startup’a destek vereceği “BTM 1000” projesi ile nitelikli ve global Startuplar’ın Türkiye’den çıkmasına destek olmayı amaçlıyor. “BTM 1000” projesi ile startuplara daha fazla yatırım yapılmasına teşvik ederek Türkiye’den henüz çıkacak Unicorn’ların adresi olmayı amaçlıyoruz” dedi.

İşte sahne alan girişimler

Panel ve konuşmaların ardından girişimciler sahneye çıktı ve projelerini yatırımcılara anlattı. İşte BTM Sahne’de sunumları yapılan o projeler:

NAVLUNGO

NavlunGO, ihracat firmalarının saatler süren lojistik hizmeti satın alma süreçlerini saniyelere indiriyor. Yüzlerce lojistik firmasının rota ve tekliflerini akıllı algoritmalar kullanarak standart hale getiriyor, ihracat firmalarına listeliyor ve havayolu, karayolu, deniz yolu modlarını bir arada karşılaştırmalı olarak gösteriyor. İhracatçı firmalar ile lojistik firmalarına zaman ve maliyet kazancı sağlamayı hedefliyor.

ONLİBÜS

Onlibüs, mobil uygulama ile velilerin çocuklarının servis araçlarını takip edebildiği, öneri ve görüşlerini iletebildiği, aynı zamanda okul ve servis yönetiminin Onlibüs panel birimi üzerinden tüm servis hizmetini izleyebildikleri/yönetebildikleri bir platform. Onlibüs Platformunda kurgulanan güvenlik metotları sayesinde araç içerisinde çocuk unutulması ve hayati tehlikeye maruz kalması engellenirken aynı zamanda okul ve servis firmalarının bu iş için harcadıkları iş gücünü 10 kata kadar azaltıyor.

OİŞCEPTE

Üniversite örencilerinin okurken çalışabileceği part-time işlerin paylaşıldığı, işveren tarafından kadro oluşturulduğu ve kadronun sahada yönetiminin sağlandığı bir part-time iş platformu. Konum bazlı çalıştığı için özellikle acil işlerde istenen nitelikteki en yakın personele hızlıca ulaşılmasını sağlıyor. Ayrıca iş sonunda işveren personeli ve personeli işvereni değerlendiriyor. Bu yapılan değerlendirme ve yorumlar aracılığı ile hem işveren hem personel için güven puanı oluşturuluyor. Böylece güvenilir kurum ve disiplinli personel sayısının artırılması amaçlanıyor.

ADBENDER

AdBender ile sevdiğiniz dizi ve programların ne zaman başladığını ne zaman reklama girdiğini ve reklamının ne zaman bittiğini bir bildirimle anında öğrenebiliyorsunuz.
AdBender, sizin yerinize reklamları izliyor ve zamanınız size kalıyor.

BİLİMİX

Çocukların içindeki bilim insanı cevherini ortaya çıkarma hedefi ile yola çıkan Bilimix, Türkiye’deki eğitim kalitesinin artırılmasına katkıda bulunacak, müfredat destekli etkinlik setleri tasarlıyor, üretiyor ve yaygınlaştırıyor. Bilimix, çocukların bilgiyi yaparak, yaşayarak öğrenmesi ve öğrenilen bilgiyi uygulamaya koyabilmesi ihtiyacına çözüm sunuyor ve ürettiği etkinlik setleri ile 5-12 yaş arasındaki çocuklara farklı bir öğrenme deneyimi sunuyor.

BRANDFACE

BrandFace, özgün, markalı içeriklerin üretilmesinde, marka ve tüketicilerinin beraber hareket edebileceği bir video paylaşım platformu. Kitle-kaynaklı modeli ile kullanıcılarını ödüllendiriyor. Yüzlerce marka için binlerce içerik ve data tedarikini sürekli kılıyor. BrandFace, geliştirdiği cüzdan ile yeni neslin e-Ticaret alışkanlıklarını şekillendirmeyi hedefliyor.

COSPEAK

CoSpeak, İngilizce konuşma pratiği yapmak isteyen kişiler ile yabancı eğitmenleri maksimum 4 kişilik gruplar halinde ortak buluşma alanlarında buluşturan bir platform.

İNDİRİMDE

Kullanıcıların konumlarına özel indirim ve kampanyaları kategorize ederek sunan indirimDe uygulaması, favori ürün, kategori ve market seçimlerine göre yapay zekadan faydalanarak ürün fiyat geçmişi, indirim ve kampanya önerileri yapıyor. Ayrıca marka, market ve ajanslar için ürün/rakip takip sistemleri ve akıllı analiz raporları sunuyor.

SENSGREEN

Sensgreen, ticari binalar için enerji verimliliği ve operasyonel verimlilik çözümleri geliştiren bir teknoloji şirketi. Geliştirdiğimiz kablosuz sensörler ve kişilerden aldığı basit geri bildirimlerle beslediği yapay zeka algoritmalarını ve optimizasyon modellerini kullanarak binalara yönelik kolay kurulabilen ve düşük maliyetli çözümler geliştiriyor.

PİN SMARTDRINK

Türkiye’nin ilk akıllı içeceği PİN, zihni canlandırıyor, zinde tutuyor. Şekersiz ve kalorisiz. Kafein ve yeşil çay özütü içeriyor.