21 °C

Çimentocu dışarıda tesis kurup global marka olacak

Türk çimento sektörü yeni dönemde global marka yaratmaya odaklandı. Sektör bu amaçla yurtdışında üretim yapmayı hedefliyor.

Çimentocu dışarıda tesis kurup global marka olacak

Leyla İLHAN

İç pazarda yaşanan daralma ile rotasını yurtdışına çeviren Türk çimento sektörü, Afrika’da yeni tesis kurarken bir yandan da uluslararası oyuncularla ortaklık yapıyor. Limak, Eren Holding gibi devler Orta Afrika ülkelerinde peşpeşe tesisleşirken, Oyak geçtiğimiz yıl Portekizli Cimpor’u devraldı. Bir de bunlara Sabancı Holding’e ait Çimsa’nın Meksikalı Cemex’e, Oyak’ın ise Taylandlı Taiwan Cement Corporation hisse satışı eklenince Türk çimento pazarında hem roller hem de hedef coğrafya yeniden değişti.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda ÇEİS tarafından Deloitte Türkiye’ye hazırlatılan “Geçmişten Geleceğe Emin Adımlarla: Türk Çimento Sektörü’nün Gelişimi ve Stratejik Öneriler Raporu” paylaşıldı. Çimentocular; düşük fiyat sektörün büyümesini ve finansman geri ödemelerini olumsuz etkilendiğini vurguladılar. Türkiye’nin dünyanın en büyük 4’üncü, Avrupa’nın ise 1’inci çimento üreticisi olmasına rağmen dünyanın en büyük 20 oyuncusu arasında sadece bir Türk firmasının yer aldığını kaydeden Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Başkanı Suat Çalbıyık, Türk çimentocularının yabancı ülkelerde üretim yaparak global bir oyuncu olmayı hedeflediklerini kaydetti. Limak’ın bu hedefler doğrultusunda Fildişi Sahili ve Mozambik’te fabrikalar açtığını söyleyen Çalbıyık, “Dünya çimento şirketleri liginde Türkiye ile özdeşleşecek, Türkiye markasına katkı sağlayacak şirketler çıkarmamız gerekir. Stratejik olarak ürün ihracatından çok oyuncu ihracına odaklanmamız gerekiyor. Lokalde üretim yapacak global Türk çimento markalarının çıkarılması için şirketlerin finansal kaynaklara erişiminin kolaylaştırılması önem taşıyor. Yıllık tüketim miktarı 2 milyon tonu bile geçemeyen Yunanistan’ın bile dünyanın en büyük ilk 20 şirketi arasında firması var” diye konuştu.

TCDD sabit tarife mesafesini uzatmalı

Çalbıyık, Türkiye’nin ihracatta öne çıkması için TCDD’nin demir yollarında 150 kilometreye kadar uyguladığı sabit tarife uygulamasını 200 kilometreye çıkarmasını istedi.

Ton başında fiyatı 60 eurolara çıkarmalıyız Öte

yandan Türkiye’nin en ucuz çimento satan ülke olduğunu ifade eden Çalbıyık, “Afrika’da bile 100 eurodan asağı fiyat yok. Avrupa’da ise ton fiyatı 90 eurolar iken bizde ise ton fiyatı 30-40 euro. Bizim de 60 eurodan aşağı satmamamız lazım. Çünkü bu düşük fiyatlar finansman giderlerimizi geri ödemede bizi zorluyor” diye konuştu.

Çimento ihracatı yüzde 46 artış gösterdi

TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Türk çimento sektörü olarak 2018 yılında yıllık yaklaşık 71 milyon ton klinker ve 75 milyon ton çimento üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik. Yüzde 76’sı yerli, yüzde 24’ü yabancı sermayeli yatırımcılardan oluşan sektörümüz, üretimde Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sırada yer alıyor. 2018 verilerine göre yaklaşık 19 bin kişiye sağladığı doğrudan istihdam ve 614 milyon dolar ihracat geliriyle Türk simento sektörü, gayri safi milli hasılada önemli bir paya sahip” dedi. Özdemir, 2019 yılının ilk 6 ayında çimento ihracatlarının yüzde 38 artarak 5.3 milyon ton, klinker ihracatlarının ise yüzde 116 artarak 6 milyon ton olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap