Ciner'le ilgili SPK kararına mahkemeden iptal

SPK, Sabah Yayıncılık'ta çağrıda bulunma zorunluluğunun yerine getirilmemesi nedeniyle idari para cezası ve yaptırım kararı almıştı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - "Sabah Yayıncılık AŞ'nin diğer ortaklarına ait hisse senetlerini satın almak üzere çağrıda bulunma zorunluluğunu yerine getirmeleleri" nedeniyle, Turgay Ciner, Erhan Aygün ve ilgili 3 şirkete yönelik idari para cezası ve yaptırım uygulanmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı, mahkeme tarafından iptal edildi.

SPK'nın haftalık bülteninde yer alan duyuruya göre, Davacılar Turgay Ciner, Erhan Aygün, Penyelüks Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ, Park Marina İşletmeciliği Turizm ve Denizcilik AŞ, Park Savunma Sanayi Otomotiv Tekstil Gıda İnşaat Ziraat Tıbbi ve Kimyevi Malzemeler ve Ekipmanları AŞ tarafından SPK'nın 4 Temmuz 2003 tarih ve 35/815 sayılı kararının iptali istemiyle Ankara 12. İdare Mahkemesi nezdinde açılan davada, mahkeme, "kurul işleminin iptaline" karar verdi. Karar, temyiz edilirken, Danıştay 13. Dairesi tarafından yapılan temyiz incelemesi sonucunda, mahkeme, geçen yıl Nisan ayında temyiz istemini reddetti. Kurul, "karar düzeltme" yoluna başvurdu, ancak Danıştay 13. Dairesi, bu yıl Haziran'da aldığı karar ile karar düzeltme istemini de reddetti.

Kurul'un mahkeme kararı ile iptal edilen kararında, Penyelüks Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ, Park Marina İşletmeciliği Turizm Denizcilik Ticaret AŞ, Park Savunma Sanayi Otomotiv Tekstil Gıda Ziraat Tıbbi ve Kimyevi Maddeler ve Ekipmanları Ticaret AŞ, Turgay Ciner ve Erhan Aygün hakkında, kurul kararına aykırı olarak, Sabah Yayıncılık AŞ;nin diğer ortaklarına ait hisse senetlerini satın almak üzere çağrıda bulunma zorunluluğunu yerine getirmemeleri sebebiyle  bazı yaptırımlar uygulanması öngörülüyordu.

Buna göre, söz konusu üç şirket ile Turgay Ciner ve Erhan Aygün hakkında, her biri için ayrı ayrı olmak üzere 38'er milyar TL tutarında idari para cezası uygulanmasına, Sabah Yayıncılık AŞ;nin diğer ortaklarının "söz konusu gerçek ve tüzel kişilere karşı aynen ifa davası açabilecekleri" hususunda bilgilendirilmelerini teminen, İMKB Günlük Bülteni'nde yazı yayımlanmasına karar verilmişti.