18 °C

Ciro endeksi yüzde 25 arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ocakta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 25 arttı.

Ciro endeksi yüzde 25 arttı

TÜİK verilerine göre, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, aynı dönemde yüzde 50,3 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 21,9 yükseldi.

Söz konusu ayda takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, ocakta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 26,4 yükeldi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttı.

Bu arada referans yılı 2015=100 olan endeksler ilk defa bu bültende yayımlandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap