Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yaş çay alım fiyatını 6 lira 70 kuruşa çıkarıyoruz

Rize-Artvin Havalimanı'nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatını 6 lira 70 kuruş olarak açıkladı. Yaş çay alım fiyatı prim dahil 7 lira oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Rize-Artvin Havalimanı  açıldı. Deniz dolgusuna yapılan Türkiye'deki 2. havalimanı olma özelliğine sahip Rize-Artvin Havalimanını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev törenle açtı. Açılış törenine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı.

Konuşmasında ekonomiye yönelik mesajlar veren Erdoğan, yaş çay alım fiyatını da açıkladı. "Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73'ün üzerinde artışla 6 lira 70 kuruşa çıkarıyoruz" diyen Erdoğan şu açıklamalarda bulundu: "Çayda kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını yüzde 130'un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Üreticilerimiz çaylarını, geçen yıla göre desteklemeyle birlikte ortalaması yüzde 75'e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Günde 100'er ton kapasiteye sahip İkizdere ve Çamlıhemşin çay fabrikaları önümüzdeki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile diğer kurumlarımıza Arhavi OSB alanının kamulaştırılması çalışmalarının süratle tamamlanması talimatını verdim."

5 yılda yaklaşık 4,4 milyar liralık yatırım

Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanına ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı, "Eser ve hizmet siyasetimizin son örneği bu havalimanı. Bu havalimanımız sıradan bir yatırım değildir. Dünyada deniz üzerinden inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Rize-Artvin ile birlikte ikisi ülkemizdedir. Ülkemizdeki toplam havalimanı sayısını 26'dan 57'ye çıkardık. 5 yılda yaklaşık 4,4 milyar liralık yatırımla tamamlandı. Türkiye'nin kalkınmada özellikle de hava yolu ulaşımında son 20 yılda katettiği mesafesinin sembolü olarak gördüğüm bu eser ne dağ ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir" ifadelerine yer verdi.

Muhalefete eleştiri

Konuşmasında muhalefeti de eleştiren Erdoğan, "Yalanın, iftiranın, çarpıtmanın kol gezdiği bir iklimde ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz. Bugünkü sıkıntıları da biz çözeceğiz. Tek vaatleri Türkiye'yi her şeyi ile eskiye döndürmek" dedi.