DEİK 'Afrika' ile büyüyecek

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, 121 iş konseyine sahip DEİK'in, Türkiye'nin Afrika'da 12'den 39'a çıkarttığı büyükelçilik sayısına eşdeğer bir iş konseyi oluşumuna gideceğini söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, "İş Konseylerini aktif hale getirmek için yeni arkadaşlar takviye yapabiliriz. Yüksek İstişare Heyetleri ve Danışmanlar Kurulu gibi yeni oluşturacağımız organlarımızda, hem mevcut yapımızdan hem dışarıdan bize katkı sağlayacak arkadaşlarla birlikte olmak istiyoruz" dedi.

Vardan, DEİK İş Konseyleri İstişare Toplantısı'nın açılışında, çok sıkı bir gündem takip ettiklerini, DEİK'e hep birlikte yön vermeye, çalışmaları derlemeye ve nasıl toplu ses çıkartılabileceği konularına gayret edeceklerini söyledi.

DEİK'in bütün faaliyetlerini iş konseylerini yürüttüğünün altını çizen Vardan, 121 iş konseylerinin yaklaşık 105'inin temsilcileriyle bugün bir arada olduklarını belirtti.

Vardan, çok ciddi bir çalışma programı izlemeye devam ettiklerini, hem yurt içinde hem yurt dışında çok yoğun programlar gerçekleştirmeye başladıklarını anlattı.

Daha kapsayıcı bir DEİK oluşturulması dolayısıyla bu kapsayıcılığı içlerindeki değerlerden istifade ederek yerine getirmeye gayret ettiklerini aktaran Vardan, "Haftaya 3 Şubat'ta İran'da bir İş Forumu gerçekleştireceğiz. Buna TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi başkanlık edecek. Eş zamanlı olarak Mali Cumhurbaşkanı'nı ağırlayacağız. Ona da MÜSİAD Başkanı Nail Olpak bey başkanlık edecek. Biz de yine aynı zamana rastlayan Türkiye-Finlandiya İş Forumu'nu Ankara'da yapacağız" diye konuştu.

Vardan, ellerindeki kaynakları Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda kullanmaya gayret ettiklerini vurgulayarak, ilerleyen günlerde de bu programların yoğun şekilde devam edeceğini açıkladı.

Bir süre önce Afrika programından döndüklerini hatırlatan Vardan, heyetlerinin Etiyopya'ya ziyaret gerçekleştirdiğini, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in vefatı nedeniyle programlarında değişiklik olmasına karşın, Cibuti'ye geçtiklerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali ziyaretiyle toplamda 5 günlük bir programı yerine getirdiklerini anlattı.

Vardan, 9-14 Şubat tarihleri arasında ise Güney Amerika seyahatleri olacağı bilgisini vererek, buna eş zamanlı olarak başka programlar da gerçekleştireceklerini söyledi.

"Afrika'daki Büyükelçilik sayımız kadar iş konseyi de oluşturacağız"

Ömer Cihad Vardan, toplamda 121 iş konseyine sahip olduklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'den 39'a çıkarttığı Afrika'daki Büyükelçilik sayısına eşdeğer bir iş konseyi oluşumunu gerçekleştireceklerini, bunlardan ilkini de Cibuti ile yaptıklarını söyledi.

Sadece Afrika'da değil, gerekli olan diğer yerlerde de bu faaliyetleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini dile getiren Vardan, özellikle ABD İş Konseylerinin çok kapsamlı olduğunu ifade etti.

ABD'nin 50 eyaletlik büyük bir ülke olduğunu, dolayısıyla bunu kendi içinde bölmeye çalıştıklarını aktaran Vardan, şöyle devam etti:

"İlk etapta 11 eyalet görüldü. Bunun da 5'i için eyalet komitesi kurulması öngörüldü. Bu alanlarda da görev almak isteyen arkadaşlarımıza için 5 ayrı komiteyle o bölgede çalışıyor olacağız. İhtiyaç duyulan başka ülkeler varsa o bilgileri bize iletin, o bölgelerde de gerekeni yapalım. Maksadımız daha aktif bir çalışma içinde olmak. Bu organizasyonu gerçekleştirmek üzere altyapımızı da güçlendirmeye gayret ediyoruz. Arzumuz, ülkemizin belirlediği hedeflere ayak uyduran bir ekip olmak. Biz yol arkadaşıysak, ele ele vererek birbirimizi bırakmayacak şekilde yürüyeceğiz. Türkiye'nin gelişmesi yolunda elimizden geldiğince neler yapabiliriz buna izah etmeye çalışacağız."

Vardan, bunun için daha çok aktif ve koşan bir DEİK'e ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bu bakımdan ekipteki kişilerin kendi konularında çok önemli olduğunu, 2023 hedef ve sonrası için de çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

İş Konseylerini aktif hale getirmek için yeni arkadaşlar takviye yapabileceklerini vurgulayan Vardan, üyelik yapılarını ona göre revize edeceklerini, yeni iş konseyleri oluşturacaklarını, mevcut iş konseyleri için değişiklikler yapacaklarını açıkladı.

"Yeni organlar oluşturacağız mesela Yüksek İstişare Heyetleri ve Danışmanlar Kurulu gibi... Hem mevcut yapımızdan hem dışarıdan bize katkı sağlayacak arkadaşlarla bu yeni organlarda birlikte olmak istiyoruz" diyen Vardan, bunların bir zorla değil, bu kişilerin tecrübelerinden istifade ederek oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Vardan, 2015 kasım ayında İş Konseyleri Genel Kurulu, aralıkta ise DEİK'in Genel Kurulunu yapacaklarını, bundan sonraki dönemde buna genel kurulun karar vereceğini, her halükarda yeni yönetime çok güzel bir altyapı hazırlayacaklarını sözlerine ekledi.

Etiketler