Destek ödemeleri başladı! Tarım ve Orman Bakanlığı açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destek ödemeleri 26 Şubat'ta başladı. Bakan Pakdemirli destek ödemeleri açıklamasında hububat, baklagil, dane mısır, sertifikalı tohum, balon balığı avcılığı kasamında destek ödemeleri yapılacağını duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Destek ödemeleri konusunda beklenen haber geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli destek ödemelerinin 26 Şubat'ta başladığını duyurdu. Bakan Pakdemirli, balon balığı avcılığından sertifikalı tohum desteğine kadar beklenen destek ödemeleri hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

Bakan Pakdemirli, tarımsal destek ödemeleri ve yabancı istilacı türlerin başında yer alan, sucul biyolojik çeşitliliği ve balıkçıların av araçlarını tehdit eder hale gelen balon balığı avcılığını destekleme kapsamında yaklaşık 140 milyon liralık desteği, 26 Şubat itibariyle üreticilerin ve balıkçıların hesaplarına aktaracaklarını söyledi.

Pakdemirli, "Hububat-Baklagil-Dane Mısır desteği kapsamında 9.824 üreticimize, 60.719.827 TL Sertifikalı Tohum Kullanım desteği kapsamında ise 66.128 üreticimize 78.606.301 TL ödeme yapacağız. Diğer yandan bildiğiniz üzere yabancı istilacı türlerin başında yer alan, sucul biyolojik çeşitliliği ve balıkçıların av araçlarını tehdit eder hale gelen balon balığı avcılığını destekleme kapsamına almıştık. Bu kapsamda 08-31 Aralık 2020 tarihleri arasında balıkçılarımızın avladığı 46.192 adet balon balığı için 2020 yılı desteklemeleri kapsamında 230.960 TL ödeyeceğiz. Ayrıca bu alandaki desteklemenin 2021 yılında da tüm balon balığı türlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalara başladık. Bu üç başlık altında üretici ve balıkçılarımıza toplamda yaklaşık 140 milyon TL destek ödemesini bugün yapacağız. Tüm çiftçilerimize ve balıkçılarımıza hayırlı olsun" dedi.