‘Dijital takograf’ uygulaması ertelendi

Kamyoncuların 1 Ocak'tan itibaren zorunlu hale getirilen "dijital takograf" uygulamasını protesto etmek amacıyla ülke genelinde başlattığı eylemler sonuç verdi, bakanlık 6 ay ek süre tanıdı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aysel YÜCEL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, karayolu taşıma firmalarının Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne (U-ETDS) veri girme zorunluluğu ve sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi uygulaması kapsamındaki uyarma müeyyidesi 30 Haziran'a kadar ertelendi.

Bakanlık hazırlık için ek süre verdi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde faaliyette bulunmak üzere adlarına C2, C3, Kİ, K3, Ll, L2, Mİ, M2, Nl, N2, Pl, P2, Rl, R2, Tl veya T2 yetki belgesi düzenlenen firmaların yönetmelik hükümleri gereğince Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne (U-ETDS) veri gönderme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesine ilişkin uygulama 1 Ocak'ta başlatıldı. Ancak bahse konu firmaların U-ETDS'ye uyum sağlamak ve faaliyette bulundukları taşıtlara ilişkin sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi için gerekli hazırlıkları ve altyapılarını henüz tamamlayamaması üzerine, mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve söz konusu altyapının tamamlanabilmesi amacıyla yönetmelik çerçevesinde uyarma müeyyidesinin uygulanması 30 Haziran 2020'ye kadar ertelendi.

Kamyoncular birçok ilde yolları kapatmıştı

Artan maliyetler nedeniyle iflasın eşiğinde olduklarını dile getiren kamyoncu esnafı, 1 Ocak’ta devreye giren Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistem (U-ETDS) uygulaması nedeniyle perşembe günü ülke genelinde eylem başlatmıştı. Ankara’dan başlayan hareket, sırasıyla İstanbul, Kırıkkale ve Çorum’a yayılmış, 500’ü aşkın kamyon, ana arterlerde yolları kapatarak, seslerini duyurmaya çalışmıştı. DÜNYA’ya konuşan kamyoncular, yakıt ve vergi giderlerinin sektörde birçok firmayı iflasın eşiğine getirdiğini belirterek, U-ETDS uygulamasının "bardağı taşıran son damla" olduğunu vurgulayarak, hükümete acil destek çağrısında bulunmuştu.