8 °C

Durgunluğa karşı haziran bereketi!

Ramazan Bayramı ve Babalar Günü’nün birbirini takip eden haftalarda olması perakende sektörüne umut verdi. Özellikle giyimde durgunluk aşılmaya başlandı. Selenay YAĞCI'nın haberi...

Durgunluğa karşı haziran bereketi!

SELENAY YAĞCI

Bir süredir durgunluğu aşmak için çeşitli kampanyalar düzenleyen perakende sektörü ‘haziran’ canlılığı ile hareketlenmeye başladı. 1-10 Haziran arasındaki bayram tatili, 14 Haziran'da okulların tatil edilmesi ve 16 Haziran Babalar Günü'nün birbiri ardına gelecek olması özellikle giyim markalarını hareketlendirdi. Bayram öncesi başlayan ve bayram boyunca sürecek olan yüzde 70’e varan indirim kampanyalarını, Babalar Günü günü takip edecek. Ayrıca e-ticarete yönelik kampanyaların da cazip fırsatlar sunması tüketicileri şimdiden iştahlandırıyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı bu bayramın önceki bayramlardan daha canlı geçeceği belirtiliyor. Her bayram genellikle diğer aylara göre satışlarda ortalama yüzde 20 artış olurken, bu bayram satışlarda diğer aylara göre yüzde 30 ila 40 artış olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca geçen yıl bayram satışlarıyla kıyaslandığında ise yüzde 10 ila 20'lik artış yaşanacağı vurgulanıyor.

Her yıl ramazan ayının ilk 15 gününün durağan geçtiğini ancak bu yıl daha sert bir durgunluk olduğunu belirten Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, bayram kampanyalarının erken başladığını ifade etti. Öncel, tüketici güven endeksinin tüketicinin durumunu ortaya koyduğunu kaydederek “Her yıl bayram satışları bir önceki aya göre yüzde 20 büyür. Bu yıl 30-40 büyümesini hedefliyoruz. Tüketici tasarruf eğilimden çıkıp indirimlerden yararlanabilirse bu tahmin gerçekleşecek. Bayramdan önceki üç günde sadece BMD markaları 450-500 milyon TL’lik ciro artışı yakalayabilir. Tatil boyunca özellikle market ve restoran cirolarındaki artışlar, sadece BMD üyesi markalar için 600-700 milyon TL’lik ek katkı yaratacak” dedi.

Bu hafta için önemli bir hareketlilik gözlemlediklerini dile getiren LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük de yaz sıcaklarının geç gelmesi ve turizmdeki hareketlenme ile birlikte haziran ayının alışveriş anlamında canlı geçeceğini söyledi. Bayram satışlarının yüzde 25 ila 30 artmasını beklediklerini ifade eden Küçük, geçen bayrama oranla ise yüzde 10 artış tahmininde bulundu.

Bayramda Anadolu cirosu %70 artıyor

Bayrama 15 gün kala perakende giyim sektöründe hareketliliğin başladığını bildiren Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, “Son hafta hareketlenme oldu. Hedeflediğimiz bantta satışlarımız sürüyor. Bu da bayram esnası ve sonrasının geçen seneden aşağı kalmayacağını gösteriyor. Umut verici bizim için... Bunca ekonomik ve jeopolitik sıkıntıya rağmen“ dedi.

Türkiye’nin markalarının aynı zamanda topluma pozitif mesajlar vermesi gerektiğini kaydeden Suerdem, “Şirketlerin böyle bir misyonu da oluyor. Bizim gelecekten ümidimiz var perakende dünyası olarak. Bu insanların ananelerine de yansıyor. Bayramda hediye almak, ceket, takım giymek önemli. Bu sebeple Anadolu mağazalarımıza da ağırlık veriyoruz, Ciddi geri dönüş alıyoruz. Bayram haftası satışları ortalama yüzde 30-40 artarken, Anadolu’da yüzde 70-80 artıyor. Diyarbakır, Malatya, Mardin, Ankara bunların başında geliyor. Dolayısıyla biz de halkın gözünde iyi bir yer ettiğimiz için pastadan en çok payı alıyoruz. Hem markaya güveniyorlar hem de modayı iyi fiyata alıyorlar” diye konuştu.

Dijital mağaza trafiği de yoğunlaştı

Bu bayramda mağazalarında ciddi bir hareketlilik beklediklerini söyleyen Suerdem, şöyle devam etti:

"Özellikle Babalar Günü alışverişi, tatil alışverişi ve bayram alışverişinin bir araya gelmesi ivmeyi ciddi şekilde artıracak görüşündeyiz. Öte yandan internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden müşterilerimiz de çoğunlukta, o anlamda da dijital mağazamızda etkili bir trafiğimiz var. Totale bakarsak satışlarda yine kendi rekorumuzu kıracağız gibi görünüyor.”

Tüm ürünlerde net yüzde 50 indirime girdiklerini kaydeden Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik de bayramda yüzde 100’ün üzerinde satış artışı beklediklerini belirterek "Bayram alışverişi, perakendeci olarak çok önemsediğimiz ve kendimizi hassasiyetle hazırladığımız bir dönem. Bu dönemin haziran ayının başına gelmesi bizim için bir avantaj" değerlendirmesini yaptı.

Plaj ve spor giyim ürünlerine ilgi arttı

Her bayramda milyonlarca müşterinin mağazalara akın ettiğini söyleyen Boyner Büyük Mağazacılık Pazarlama ve Marka Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bal, “Hem bayram hem de 9 günlük tatili dönemi bir arada geldiği için müşteriler iki farklı motivasyonla alışveriş yapacak. Bir yandan ayakkabı, jean pantolon, gömlek, tişört gibi bayramlık olarak alınabilecek temel ürünlerin yanı sıra 9 günlük tatili fırsat bilip şehir dışına çıkmak isteyenler de plaj ve spor giyim ürünlerini avantajlı kampanyalardan yararlanarak alabilecek. Bayram alışverişi döneminde 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayarak, satışlarda yüzde 25'e yakın büyüme bekliyoruz” diye konuştu.

Ziylan Mağazacılık CEO’su Burak Övünç ise bayramın bu yıl haziranın ilk haftasına denk gelmesinin daha büyük hareketlilik yarattığını söyleyerek, “Bu yıl sıcaklar da geç geldi. Tatil alışverişi de derken haziran hareketli geçecek. Diğer aylarla kıyasladığımızda da geçen yılla kıyasladığımızda da artış olacak. Satışların geçen yıla göre 30-40 artmasını bekliyoruz” dedi.

Bugün yüzde 100'lük bir artış söz konusu

Yaz sezonunda lider kategorileri olan plaj ürünleri için en hareketli dönemleri yaşamaya başladıklarını vurgulayan Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo'nun değerlendirmesi ise şöyle oldu: "Özel günler sektöre kattığı hareketlilik ve tüketiciye verdiği alışveriş motivasyonu ile biz perakendecilerin beklentisini hep yukarıda tutuyor. Okulların kapanmasına çok az bir zaman kala, bayram tatili öncesinde ısınan havalar ile birlikte tatil alışverişi başladı. Geçen haftadan itibaren önceki haftaya kıyasla tüm kategorilerimizde yüzde 50’lerde bir satış performansı artışı yaşadık. Aynı zamanda ziyaretçi artışımızda benzer bir yükseliş grafiği sergilendi. Plaj kategorisi ise mevsim itibariyle bu artıştan ciddi oranda bir pay aldı."

Kariyo, mağazalar ve e-ticaret kanalında bayram alışverişi döneminde normal bir gün ile kıyaslandığında ortaya çıkan yüzde 50’lik artışın arefe günü olan bugün yüzde 100’lere çıkmasını öngördüklerini kaydetti.

Teknolojide yüzde 15 artış bekleniyor

Satışların bu yılın ortalamasına göre yüzde 15 oranında artış göstermesini beklediklerini kaydeden Teknosa Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı Doğa Oran “Geçen yıl karne ve bayram döneminde ürün tercihlerinde tabletler, gaming ürünleri, dronelar ve bluetooth hoparlörler dikkat çekmişti. Babalar günü ile birlikte bu ürünlere televizyon ve kişisel bakım ürünleri de eşlik etti. Akıllı telefonlar, akıllı saatler ve notebook’lar her dönemde olduğu gibi bu dönemde de en çok satılan ürünler arasında yer aldı. Bu yıl benzer ürünlerde hareket yaşanacak. Sadece, ÖTV zammı nedeniyle akıllı telefonlarda özellikle üst segment ürünlere talepte azalma yaşanabilir.”

İkinci ve üçüncü çeyrek sonuçları belirleyici olacak

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) ile Nielsen tarafından hazırlanan TAMPF-Nielsen Perakende Endeksi Mart 2019 verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde perakende sektörünün enflasyondan arındırılmamış toplam cirosu yüzde 24 arttı. TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu "Büyüme, enflasyona yakın gerçeklemiş görünmekle beraber gıda dışı büyüme, mağaza açılışları düşüldükten sonra enflasyonun bir parça altında kaldı. Gıda büyümesi ise gıda enflasyonunun altında realize oldu. TÜİK perakende endeksi ile mukayese ettiğimizde modern perakendenin sektörde büyümeye bu çeyrekte de liderlik ettiğini görüyoruz. İkinci ve üçüncü çeyrek sonuçlarının ekonomik aktivite açısından çok daha belirleyici olacağını, Tüketici Güven Endeksi gelişiminin bu sonuçlara etki edeceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap