2 °C

e-ihaleden 300 milyon lira gelir sağlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tasfiyelik eşya ve araçları e-ihale yöntemiyle satışından yaklaşık 300 milyon lira gelir elde edildi

e-ihaleden 300 milyon lira gelir sağlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tasfiyelik eşya ve araçlara ilişkin e-ihale uygulamasıyla bugüne kadar 13 bin 504 araç ve 3 bin 265 eşya grubunun satışı yapıldı. Söz konusu satışlardan yaklaşık 300 milyon lira gelir sağlandı.

Bakanlığın 2014'te Ergazi ve Merkez Tasfiye İşletme Müdürlüğünde uygulamaya başladığı e-ihale sistemi halihazırda tüm tasfiye işletme müdürlüklerinde kullanılıyor.

İhalelerin daha şeffaf ve hızlı yapılmasını, katılımın kolay olmasını sağlayan ve yaklaşık 57 bin kayıtlı üyesi bulunan sistem üzerinden satışa çıkarılan eşya ve araçların yaklaşık yüzde 80'i ilk ihalede alıcısını buldu. e-ihale uygulamasıyla bugüne kadar 13 bin 504 araç ve 3 bin 265 eşya grubunun satışı gerçekleştirildi. Bu satışlardan 299 milyon 725 bin 720 lira hasılat elde edildi.

Mobil uygulama 25 bin kez indirildi

Satışa sunulan her türlü eşyayı, sistem üzerinden incelemek mümkün. e-İhaleye katılıp teklif verebilmek için üyelik formunun doldurulması ve sisteme üye olunması gerekiyor. Sisteme üyelik aşamasında herhangi bir ücret talep edilmiyor. Kapalı teklif usulüyle yapılan ihalelere katılmak isteyenlerin teklif vermeden önce yeterli miktarda teminatı bankaya yatırmaları gerekiyor. Üyelerin verdiği teklifler, üçüncü kişiler ya da kurum personeli tarafından görüntülenemiyor.

Android ve IOS işletim sistemi tabanlı akıllı telefon ve tabletlerde e-ihale mobil uygulaması aracılığıyla ihale konusu eşyalar incelenerek teklif verilebiliyor. Kullanıma sunulduğu 21 Mart 2017'den bu yana kullanıcılar tarafından 25 bin kez indirilen mobil uygulamayla e-ihale işlemlerinin önemli bir kısmının mobil cihazla yapılması sağlandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.