6 °C

Ege'nin temmuz ayı ihracatı azaldı

EİB'in temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre azalarak 767 milyon 833 bin 804 dolar olarak gerçekleşti.

Ege'nin temmuz ayı ihracatı azaldı

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesindeki ihracatçıların temmuz ayında yaptıkları ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 14 azalarak, 767 milyon 833 bin 804 dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.

EİB'den yapılan açıklamada, EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinin geçen yıl temmuz ayında 891 milyon 438 bin 424 dolar tutarında ihracat yaptıkları belirtildi. EİB'in bu temmuzdaki ihracatının ise 767 milyon 833 bin 804 dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Temmuz ihracatının geçen yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık yüzde 14 azaldığı belirtilerek, bu gerilemede, 9 günlük bayram tatili ve ihraç fiyatlarındaki azalışın etkili olduğu bildirildi. 

EİB'in temmuz ayı ihracatının, 427 milyon 345 bin dolarlık kısmını sanayi ürünleri ihracatının oluşturduğu, tarım ürünleri ihracatının 289 milyon 518 bin dolar, madencilik sektörü ihracatının ise 50 milyon 969 bin dolar düzeyinde olduğu ifade edildi.

Bölgeden temmuz ayında en fazla ihracatı, 102 milyon 993 bin dolarla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin yaptığı, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin de 70 milyon 754 bin dolarla ikinci sırada yer aldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili ve ihraç fiyatlarındaki gerilemenin ihracat rakamlarındaki düşüşün ana nedenleri olduğunu ifade etti.

Ünlütürk, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde hem ihracat fiyatlarındaki gerilemenin son bulmasını bekliyoruz hem de Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın dostluk mesajlarının karşılık bulacağını, çevre ülkelerle yaşadığımız sorunların da son bulmasıyla, ihracatımızın sürekli bir artış trendi yakalayacağını öngörüyoruz." 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap