22 °C

"Ekonomik ilişkiler gerginlikleri iyileştirecek güçte"

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, "Siyasi gerginlikler olabilir ama bu Türkiye'ye gelecek yatırımların önünü kesmeyecek. Ekonomik ilişkiler ülkeler arasındaki ilişkileri iyileştirecek güce sahip" dedi.

Ekonomik ilişkiler gerginlikleri iyileştirecek güçte

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, İstanbul Konsoloslar Birliği (Istanbul Consular Corps-ICC) ile bir araya gelerek ticari ve ekonomik iş birliklerinin artırılmasına yönelik faaliyetleri görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut'un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda; AB üyeleri ile ABD'den Güney Kore'ye, Mısır'dan Brezilya'ya 40 üzerinde ülke başkonsoloslukları temsil edildi.

Toplantının açılışında konuşan Arda Ermut, elçiliklerin ve konsoloslukların yatırım ajansının doğal iş ortağı olduklarını belirterek, yatırımcıların ajansa bu kanallardan ulaştıklarını belirtti.

2003 yılından bu yana Türkiye'ye toplamda 185 milyar değerinde uluslararası doğrudan yatırım geldiğini söyleyen Ermut, Temmuz 2017 rakamlarına göre Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirket sayısının 55 binin üzerinde olduğunu belirtti. 2017 yılında ajans olarak ABD, Güney Kore, Çin, Avusturya, Katar, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur ve Malaysiya'da yatırımcılarla bir araya geldiklerini ifade eden Ermut şunları söyledi:

"İki gün önce Dubai'de gerçekleşen Dünya Yatırım Ajansları Birliği-WAIPA yıllık toplantısında, Türkiye Yatırım Ajansı olarak tekrar Başkanlık görevine seçildik. 130 ülkeden 170 yatırım ajansını temsil eden bu Birlik ile tüm dünyadaki Konsoloslar Birliklerinin daha yakın iş birliklerinde bulunması amacı ile çalışmalarımız hızlandıracağız. Siyasi gerginlikler olabilir ama bu Türkiye'ye gelecek yatırımların önünü kesmeyecek. Ekonomik ilişkiler ülkeler arasındaki ilişkileri iyileştirecek güce sahip"

"Üçüncü büyük konsoloslar birliği"

1993 yılında kurulan İstanbul Konsoloslar Birliği (ICC), günümüzde mevcut 130 üyesi ile New York ve Hong Kong'dan sonra dünyanın en geniş katılımlı üçüncü büyük konsoloslar birliği. Birliğin üyeleri arasında daimi diplomatik pasaporta sahip olmayıp, Başkonsolosluk, konsolosluk, fahri konsolosluk görevleri ile ülke temsiliyeti yetkisi mevcut yabancı misyon temsilcileri yer alıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap