11 °C

'Çıkan rakam ekonomimiz açısından olumlu'

Bakan Elvan, enflasyon verileriile ilgili "Bölgemizdeki jeopolitik risklere ve diğer tüm belirsizliklere rağmen ortaya çıkan rakam ekonomimiz açısından olumlu bir göstergedir" açıklamasında bulundu

'Çıkan rakam ekonomimiz açısından olumlu'

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) kasım ayında beklentilerin altında gerçekleştiğini belirterek, "Başta ABD’deki başkanlık seçimi olmak üzere dış piyasalardaki gelişmelere, özellikle bölgemizdeki jeopolitik risklere ve diğer tüm belirsizliklere rağmen ortaya çıkan rakam ekonomimiz açısından olumlu bir göstergedir." ifadelerini kullandı.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, kasım ayına ilişkin enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

TÜFE'nin kasım ayında beklentilerin altında gerçekleşerek yüzde 0,52 artış gösterdiğini anımsatan Elvan, TÜFE’nin yıllık artışının ekim ayında yüzde 7,16 iken kasımda yüzde 7’ye indiğini kaydetti. Elvan, "Endekste yıllık artışta azalma eğiliminin devam ettiği görülmektedir. Buna göre enflasyon patikası tahminler doğrultusunda ilerlemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Gıda fiyatlarındaki gerilemenin TÜFE artış oranını sınırladığını vurgulayan Elvan, şunları kaydetti:

"Kasım ayı enflasyonunda etkili olan kalemlerden birincisi giyim ve ayakkabı fiyatlarının mevsimsel olarak yüzde 3,89 artış göstermesidir. İkinci etkili grup ise fiyatları yüzde 0,89 oranında artan konut grubudur. Öte yandan, gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarında yüzde 0,58 azalma kaydedilmiştir. İşlenmiş gıda ürünleri fiyatları yüzde 0,29 oranında artarken, işlenmemiş gıda ürünleri fiyatlarında yüzde 1,39 oranında azalma gözlenmiştir.

Başta ABD’deki başkanlık seçimi olmak üzere dış piyasalardaki gelişmelere, özellikle bölgemizdeki jeopolitik risklere ve diğer tüm belirsizliklere rağmen ortaya çıkan rakam ekonomimiz açısından olumlu bir göstergedir. Bu gelişmeler altında, TÜFE'nin Orta Vadeli Program'da 2016 yılı için yapılan yüzde 7,5 tahmine yakın bir seviyede gerçekleşmesi öngörülmektedir. Mali disiplinden hiçbir şekilde taviz vermeden, ekonomimizin büyümesi ve milletimizin refah seviyesinin artırılması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç duyulan tedbirleri kararlı bir şekilde vakit geçirmeden almayı ve yapısal reformları bir bir hayata geçirmeyi sürdüreceğiz."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.