6 °C

Emre Alkin'den enflasyon yorumu: İki temel unsur var

Şubat ayı enflasyon rakamlarını yorumlayan Prof. Dr. Emre Alkin, devletin tarım fiyatlarına doğrudan müdahalesi ve giyim-ayakkabı sektöründeki gerileme sayesinde TÜFE’deki % 0.16’lık artışın aslında beklentinin altında olduğunu söyledi.

Emre Alkin'den enflasyon yorumu: İki temel unsur var

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Şubat ayı enflasyon verilerini yorumlayan Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Dünya Gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Alkin, şubat ayında %0.16’lık artışın beklentinin altında geldiğinin altını çizdi. Alkin, “Bunda iki temel unsur var: Birincisi devletin tarım fiyatlarına doğrudan müdahale yapılması. İkincisi de giyim ve ayakkabı sektöründe ciddi bir gerileme oluşması. Enflasyonun %20’nin altında olmasının çekirdek enflasyonun da %19.02’den %18.12’ye gerilemesinin de önemli bir gelişme olduğunu söyleyelim. Tam istediğimiz hızda gerilemiyor, ancak bunu da şükür diyoruz. Çünkü daha önceki yıllarda ocak, şubat ve mart ayları aslında enflasyonun sürekli yükseldiği aylar. Genelde yaz aylarına doğru enflasyondaki seyir yumuşuyor” şeklinde konuştu.

“Eşine az rastlanan bir enflasyon gelişimi görüyoruz”

“Enflasyondaki aylık seyre baktığımız zaman Cumhuriyet tarihinde eşine az rastlanan bir enflasyon gelişimi görüyoruz” diyen Prof.Dr.Alkin, “Kasım ve aralık ayında enflasyon eksi çıkmıştı, ocak ayında %1’lik bir artış oldu. Şimdi de %0.16’lık bir artış var. Aslında bu çok görmeye alışkın olduğumuz bir durum değil. Geçen senenin aynı ayında enflasyon %0.73 olmuştu, mart ayında %0.99’a yükselmişti, nisan ayında %1.87 olmuştu. Normalde ocak, şubat ve mart ayında enflasyonun tırmandığını görüyoruz. Bu sefer böyle bir şey görmedik. Bunu daha önce de belirttiğim gibi iki önemli unsura bağlıyorum: Devletin tarımsal fiyatlara doğrudan müdahalesi ve dayanıklı-dayanıksız tüketim mallarında firmaların piyasayı canlı tutmak amacıyla yüksek iskonto ile çalışmaları” ifadelerini kullandı.

“Dengelenme için birkaç aya daha ihtiyaç var”

Son olarak “çekirdek enflasyon” hakkında konuşan Prof.Dr. Emre Alkin, “Çekirdek enflasyon benim çok önemsediğim bir endeks. Çünkü çekirdek enflasyon içinde mevsimsellik barındırmayan ve bizim her ay tüketmeye mecbur olduğumuz mal ve hizmetleri içeriyor. Böyle baktığınız zaman hala gidilecek çok ciddi bir mesafe olduğunu gösteriyor. ‘Ekonomide şu an ciddi bir dengelenme oluyor’ şeklinde var deniyor ama bence dengelenme daha tam olarak oluşmadı. Bu dengelenmenin oluşması için birkaç ay daha beklememiz lazım” dedi.

Enflasyon şubatta beklentinin altındaEnflasyon şubatta beklentinin altında

Uzmanlar enflasyon için ne dedi, MB'den faiz adımı bekleniyor mu?Uzmanlar enflasyon için ne dedi, MB'den faiz adımı bekleniyor mu?

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap