5 °C

En yüksek reel getiri 'külçe altın'da

Külçe altın, temmuzda TÜFE bazında % 3,90 kazandırdı

En yüksek reel getiri 'külçe altın'da

 

ANKARA - Finansal yatırım araçlarından külçe altın, temmuz ayında en yüksek getiriyi sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, 2008 Temmuz ayında finansal yatırım araçlarından külçe altın, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,21, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,90 ile en yüksek oranda aylık reel getiri sağladı.

TÜİK değerlendirmelerine göre; ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından, mevduat faizi yüzde 0,09 oranında aylık reel getiri sağlarken, Borsa Endeksi yüzde 5,38, dolar yüzde 2,91 ve euro yüzde 1,53 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise mevduat faizi yüzde 0,76 oranında aylık reel getiri sağlarken, Borsa Endeksi yüzde 4,75, dolar yüzde 2,27 ve euro yüzde 0,87 oranında yatırımcısını zarara uğrattı.

Finansal yatırım araçlarından mevduat faizi, üç aylık değerlendirmede ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde, külçe altın ise altı aylık değerlendirmede TÜFE ile yıllık değerlendirmede ise ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde en yüksek reel getiri ile yatırımcısına kazandırdı.

mevduat faizi, ÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına üç ayda yüzde 0,09, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,07 oranında reel getiri sağladı. Altı aylık değerlendirmeye göre külçe altın, TÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına yüzde 5,62 oranında reel getiri sağlarken, ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,61 oranında kaybettirdi. Aynı dönemde Borsa Endeksi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 34,34, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 28,80 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık bazda en çok kaybı "dolar" yatırımcısı yaşadı

Yıllık olarak değerlendirildiğinde, finansal yatırım araçları en fazla reel getiri oranına göre külçe altın, mevduat faizi, euro, dolar ve Borsa Endeksi olarak sıralandı. ÜFE ile indirgendiğinde, külçe altın yüzde 13,00 oranında reel getiri sağlarken, mevduat faizi yüzde 1,72, euro yüzde 8,03, dolar yüzde 20,02 ve Borsa Endeksi yüzde 39,87 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın yüzde 19,40 ve mevduat faizi yüzde 3,85 oranında reel getiri sağlarken, euro yüzde 2,82, dolar yüzde 15,49 ve Borsa Endeksi yüzde 36,46 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap