10 °C

EPİAŞ C Grubu pay sahipleri için son gün

EPİAŞ'ta C Grubu pay sahibi olacak 109 şirketin sermaye tutarını yarına kadar yatırmaları gerekiyor

EPİAŞ C Grubu pay sahipleri için son gün

Enerji Piyasaları İşletme AŞ'de (EPİAŞ) C Grubu pay sahibi olacak 109 şirketin, gerekli sermaye tutarını 18 Aralık'a kadar yatırmaları gerekecek. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) internet sitesinde yer alan açıklamada, EPİAŞ'ta pay sahibi şirketlerin ödeyecekleri sermaye tutarlarının Halkbank'ın ilgili hesabına yatırmaları için son günün 18 Aralık olduğu bildirildi. 

EPİAŞ'ta C grubu pay sahibi olmaya hak kazanan tüzel kişilerin pay adet ve sermaye tutarları  EPDK tarafından 18 Kasım'da belirlenmişti.  Buna göre 109 lisanlı tüzel kişi pay sahibi olmuştu. Sahip olunabilecek minimum pay adedi 50 bin, maksimum pay adedi de 412 bin 408 olarak tespit edilmişti. 

Elektrik Piyasası Kanununun Piyasa İşletim Faaliyeti ve EPİAŞ'ın Kuruluşu başlıklı 11'inci maddesinin 2'nci fıkrası hükmü uyarınca EPİAŞ Esas Sözleşmesi ve EPİAŞ Teşkilat Yapısı ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik hazırlanmıştı. 

Esas sözleşme uyarınca şirketin sermayesi 61 milyon 572 bin 770 lira, şirketin sermayesi her biri 1 lira itibari değerde 61 milyon 572 bin 770 paya bölünmüştü.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.