18 °C

Ericsson Türkiye’de üretim yapacak

Ericsson Türkiye, yerli üretim belgesi aldığı prototipler ve bazı istasyonlara yönelik bazı donanımlar için kurduğu montaj hattının yıl sonuna kadar üretime başlamasını hedeflediğini açıkladı.

Ericsson Türkiye’de üretim yapacak

Mehmet KAYA

Ericsson Türkiye, Ankara’da KOBİ’lere yönelik üretim süreçlerini tanıttığı “Ericsson Yerli Teknolojiler” etkinliği düzenledi. Toplantının açılışına katılan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, küresel firmaların bilgi getirmesini önemsediklerini vurgulayarak, “Bir taraftan ülkemize bilgi birikimi getirecek ve bilgi birikimini yerlileştirecek yabancı şirketlere destek olmaya gayret ederken diğer taraftan da yerli şirketlerimize yol gösterecek adımlar atıyoruz” dedi. Karagözoğlu, “Biliyoruz ki oluşturulan ekosistem sadece Ericsson’u değil, büyük çoğunluğu yerli olan ilgili diğer paydaşları da ciddi bir şekilde etkiliyor” diye konuştu.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın da Türkiye’de kurdukları Ar-Ge merkezinin büyük önem taşıdığını belirterek, çok sayıda yazılım ve donanım üzerinde çalıştıklarını vurguladı. Ericsson’un Türkiye için kritik bazı ürünlerin üretim hattını Türkiye’ye taşıdığını, yatırımların tamamlanma aşamasında olduğunu ve yıl sonuna kadar üretime başlamak istediklerini kaydetti. Yalçın, bazı ürünlerin yerli üretim sertifikalarının da alındığını bildirdi.

Üretim hattına alınan cihazların 4,5G (LTE) baz istasyonu ve RadyoLink portföyü içinden, operatörlerin ihtiyaçlarına göre seçilen ürünler olduğunu bildirdi. Yalçın, İzmir’de “Nesnelerin İnterneti Garajı”nın Eylül ayı itibariyle faaliyete başladığını kaydederek, şunları söyledi: “Müşteri ve KOBİ’lerle birlikte başarılı prototipler geliştirdik. Örnek vermek gerekirse beyin dalgalarıyla iş kazalarını önleyen cihazlardan, rüzgar tribünlerinin verimli çalışmasını sağlayan sistemlere, çalışanların ofisteki hava kalitesini ölçüp düzenleyen uygulamalardan, orman yangını riskini önceden otomatik olarak bildiren kuş kafeslerine kadar farklı kullanım alanlarındaki prototipleri tanıtıyoruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap