22 °C

Esnafı ihracatçı yapmayı hedefleyen yeni strateji hazırlandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafa yönelik 2020-2024 yıllarını kapsayan yeni eylem planı hazırladıklarını açıkladı.

Esnafı ihracatçı yapmayı hedefleyen yeni strateji hazırlandı

Mehmet KAYA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafın finansmana erişiminin kolaylaştırılması, mevzuatın sadeleştirilmesi ve ihracatçı olmalarını sağlayacak yeni eylemlerin planlandığı “2020-2024 Esnaf ve Sanatkarlar Stratejisi ve Eylem Planı”nın hazırlandığını açıkladı. Pekcan, “Strateji ve eylem planı ile esnafımızın finansmana ve uluslararası pazarlara erişiminin kolaylaştırılarak, ihracat potansiyelinin ve rekabet gücünün artırılmasını hedefliyoruz” dedi.

Esnaf, halen uygulanan yurt dışı pazarlara açılma programı URGE desteklerinden de yararlanabilecek.

Eylem planında, esnafın iş ve yatırım ortamlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemeler, mesleki eğitim, finansmana ve uluslararası pazara erişim, esnafların dijital dönüşümü ön plana çıkan unsurlar olarak sıralandı.

Esnafın ihracatçı olması için yurt genelindeki e-ihracat eğitimi yanında yakın zamanda pazara giriş ve markalaşma eğitiminin de başlayacağını açıklayan Pekcan şu bilgileri verdi:

“Esnaf ve sanatkarlarımızı yurtdışına açmak ve ihracat ailemizin birer üyesi haline getirmek için UR-GE desteklerimizden istifade etmelerini sağlayacağız. Bu konuda mevzuat değişikliği çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. Ur-Ge desteği ile başta TESK gibi işbirliği kuruluşlarımızın aracılığıyla da esnafımıza ihracata yönelik eğitimler vereceğiz ve yurtdışı pazarlara ilişkin ihtiyaç duyacakları danışmanlık hizmetlerini sağlayacağız. Danışmanlık hizmeti sağlayacak kişilere yönelik ilk eğitimimiz de Aralık ayında Birlikler bünyesinde görevli personele verilecek. Bu eğitimlerimiz 2020 yılında da devam edecek. Tıpkı ahilik felsefesinde de olduğu gibi esnaflarımızın güç birliğini sağlayarak onları küresel ticaretin güç şartlarına hazırlayacağız.”

Strateji ve Eylem Planı hazırlanırken kadın esnaflara yönelik bir ihtiyaç araştırması yapıldığını bildiren Pekcan, tespit edilen soruların çözümüne yönelik eylemler de tasarlandığını, kadın esnaf sayısını artırmak istediklerini bildirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap