FinTech yatırımları 29 milyon dolar oldu

'Türkiye FinTech Ekosistemi' raporuna göre FinTech yatırımlarının miktarı 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 175 büyüyerek 29 milyon dolara ulaştı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Deloitte, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve FinTech İstanbul iş birliği ile "Türkiye FinTech Ekosistemi" raporunu yayımladı. Raporda Türkiye'de 2012 yılında 4,6 milyon dolar olan FinTech yatırımlarının miktarının 2016 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 175 artarak 29 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

Girişim sermayeleri ve melek yatırım ağlarının son 4 yılda ülkedeki FinTech girişimlerine toplam 53,2 milyon dolarlık yatırım yaptığı ifade edilen raporda, "Türkiye'de FinTech pazarı, 200'ün üzerinde şirketle halihazırda yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahip. Söz konusu hızlı büyüme ve gelişime rağmen, Türkiye'de nispeten yeni olan finansal teknolojiler alanı henüz yeterli büyüklüğüne ulaşmadı. Bu durum bir yandan, FinTech alanındaki yüksek potansiyele de işaret ediyor" değerlendirmesi yapıldı.

Olumlu ve umut veren görünüm 

Ülkenin henüz mükemmel bir seviyede olmasa da gelişmekte olan bir ekonomi için olumlu ve umut veren bir görünüm sergilediği ifade edilen açıklamada, hem küresel hem de yerel boyuttaki ekonomik ve politik dalgalanmalara rağmen sağlam kalabilen Türkiye finans sektörü ve bankacılık sisteminin, FinTech sektörünün gelişiminde ana itici kuvvet rolü üstlendiği belirtildi.

Yatırım çeken ve gelişime açık alanlar

FinTech ekosisteminin son yıllardaki hızlı büyümesinde, finans ve bankacılık sektörünün yanı sıra ülkedeki genç ve dinamik iş gücü ile özellikle teknoloji, finans ve bankacılık sektörlerindeki yetenekli insan kaynağının etkili olduğu söylenirken; ödemeler, mobil bankacılık, varlık yönetimi, borç verme, sigortacılık, sermaye piyasaları, kitlesel fonlama ve Blockchain-bitcoin'in dünyada yatırım çeken öncelikli alanlar olduğu da raporda vurgulandı.

Yılda ortalama yüzde 14'lük büyüme

Türkiye'deki FinTech ekosisteminin hızla büyüdüğü ve bu alandaki yatırımların artmasının beklendiği belirtilen raporun devamında, "Ülkemizdeki güçlü finans sektörü ve bankacılık sisteminin, İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi olma vizyonunun ve bankaların FinTech start-up'larına karşı destekleyici tavırlarının, beklenen ve yaşanacak olan bu büyümede çok önemli bir rol oynayacağına işaret ediliyor. 

Bu olumlu tablo bir bütün olarak değerlendirildiğinde Türkiye'deki FinTech sektörünün yılda ortalama yüzde 14'lük büyüme oranıyla gelişmeyi sürdürebileceğine ve ülkenin jeopolitik avantajının da kullanılması sayesinde yakın bir gelecekte bölgesel bir finansal teknolojiler merkezi haline dönüşebileceğine işaret ediliyor" şeklinde ifadeler yer alıyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir