Firmaları güçlendirmek için Ar-Ge ve inovasyon atağı

DOSABSİAD, yeni döneme hızlı başladı. 45 bin kişilik istihdam ve 4.5 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip Demirtaş OSB’nin derneği DOSABSİAD, yeni dönemde nitelikli ara eleman yetiştirilmesi ile Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin yerleşmesi için çalışmalar yürütecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Esra ÖZARFAT

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) 17. Genel Kurulu’nda göreve gelen Nilüfer Çevikel, derneğin ilk kadın başkanı oldu. Yeni dönem plan ve projelerini DÜNYA Gazetesi Bursa Bölge Temsilcisi Ömer Faruk Çiftçi ile paylaşan Çevikel, yeni yönetim olarak sanayici ve toplum yararına pek çok projeye eş zamanlı başladıklarını söyledi. Bölge sanayicisinin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak için ihtiyaç analizi yaptıktan sonra eğitim programı başlatacaklarını belirten Çevikel, “Bölgemizin iki önemli değeri var. BUTGEM ve BUTEKOM. BUTGEM çatısı altında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da desteğini alarak bölgenin ihtiyacı olan nitelikli ara elemanı yetiştirmek için derslere başlayacağız. Şu anda bölgede hangi tür istihdam açığı var, nasıl nitelikli kalifiye eleman yetiştiririz, bunların tespiti aşamasındayız. Sektörlerle toplantılar yapıyoruz. Gerekli nitelikteki istihdam açığına göre dersler başlayacak. Özel istihdam bürosu da açacağız. Ayrıca Ar-Ge ile ilgili de sanayicilerimize katkıda bulunmak için BUTEKOM çatısı altında bir proje başlatacağız. Firmalarla BUTEKOM’u bir araya getirerek Ar-Ge alanında çalışmalar yürütülmesini hedefliyoruz. Ar-Ge ve inovasyon ve firmalarımızın teknolojik altyapısını güçlendirmek için BUTEKOM önderliğinde firmalarımızı destekleyeceğiz” diye konuştu.

Bölge sanayicisini yurtdışına taşıyor

Sanayicilerin ihracat potansiyellerini artırmak için DOSAB ile birlikte hareket ederek UrGe projelerine ağırlık verdiklerini anlatan Çevikel, bölge olarak bir ev tekstili Ur- Ge’sini tamamladıklarını, ikinci ev tekstili ve otomotiv UrGe’lerinin devam ettiğini, son olarak da giyimlik kumaş için UrGe başlattıklarını aktardı. Her bir UrGe’nin 3 milyon dolar tutarında olduğunu ifade eden Nilüfer Çevikel, “Tekstilde bugüne kadar bir metre bile ihracat yapmamış firmalarımız UrGe’ler sayesinde dünyaya açıldı. Dünyanın birçok ülkesine ihracata başlayan ve mevcut pazarlarını geliştirenler var” dedi. Çevikel ayrıca giyimlik kumaş UrGe’si tamamlayıcısı olarak moda ve tasarım yarışması da planladıklarını, yarışmayı gelenekselleştirerek tasarımcı yetişmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Devlet destekleri ofisi çalışmalarının süreceğini belirten Nilüfer Çevikel, ayrıca dernek olarak tasarım destekleri alınması ile ilgili çalışmaları yürüteceklerini bildirdi.

DOSABSİAD ve DOSAB olarak eğitimle ilgili projeler ile “Umuda Spor, Huzura Skor” projesinin devam edeceğini anlatan Çevikel, bu yıldan itibaren kız öğrencilerin de projeye dahil edileceğini ifade etti.

“Hedefimiz bölgeyi tekstil merkezi haline getirmek”

Çevikel, 45 bin çalışan ve 4.5 milyar dolarlık ihracat hacmiyle bölgenin Türkiye’nin önemli bir tekstil merkezi olduğunu ve %70 ağırlıklı tekstil sanayine üretim yaptığını belirtti. En fazla Almanya ve İngiltere gibi ülkelere ihracat yapan bölge sanayicilerinin, ayrıca dünyaca ünlü pek çok markaya üretim yaptığına dikkat çeken Çevikel, “Burada üretilen ürünlerin çoğu Türkiye’de ve hatta dünyada ilk denenen kumaşlar. Tasarım, Ar-Ge ve inovasyonla sanayicinin bu başarısını nasıl daha ileri noktalara taşırız, buna odaklandık. Hedefimiz hem bölgeyi hem de ticaret odasının da destekleriyle Bursa’yı tekstilin merkezi ilan etmek. Bunun için projeler yürütüyoruz. Firmalarımız da bu atılıma hazır” değerlendirmesini yaptı.

Kamu yararına dernek olmak için başvurdu

Nilüfer Çevikel, kamu yararına dernek olmak için de çalışmaları yürüttüklerini açıklayarak bir yıl içinde karara bağlanmasını beklediklerini duyurdu. Çevikel, “DOSABSİAD olarak her koşulda DOSAB’ın tam desteğini alarak projelerimizi hayata geçiriyoruz” vurgusunu yaptı. DOSABSİAD’ın yeni yönetiminde Nilüfer Çevikel’in yanı sıra Onur Kutlualp, Mehmet Beysel, İbrahim Erdemir, H. Murat Kabadayı, Fatih Tuğral, M. Akif Dikici, Onur Kırayoğlu, Cengiz Çalışkan, Güçlü Görür, Yılmaz Acar, Selin Ceyhan Canik, M. Enes Zümrüt, Ali Güzeldağ, Murat Yılmaz, Engin Alemdar, Sarp Koray Erdilek, Rıdvan Kar, Serdar Menemen, İhsan Pekayla, Şerife Faidelibaş, Candan Akman, Ece Biçer, Vedat Kayaoğlu, Cem Sözeri yer aldı.