12 °C

Gelişen ülkeler gevşeme butonuna bastı

Şubatta 37 başlıca gelişen ülke merkez bankası genelinde 3 net faiz indirimi gerçekleşti. (Evrim Küçük)

Gelişen ülkeler gevşeme butonuna bastı

Evrim Küçük

Merkez Bankası önceki günkü toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tutarken, birçok kurum Merkez Bankası’nın haziranda faiz indirimine gitmesini bekliyor. İçeride Merkez Bankası’nın kararları izlenirken, dünyada gelişmekte olan ülke merkez bankalarının gevşeme butonuna bastığı görülüyor. Özellikle Asya’da enflasyon baskılarının hafiflemesi nedeniyle merkez bankalarının yılın geri kalanında faiz indirmek için yeterli alanı olduğu düşünülüyor.

Şubatta 3 net faiz indirimi

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ‘sabırlı bir güvercin’e dönüşmesi ve dolar rallisinin hız kesmesiyle gelişen ülke merkez bankaları faiz indirimine yöneldi. Şubat ayında 37 başlıca gelişen ülke merkez bankası genelinde 3 net faiz indirimi gerçekleşti. Ocakta 1 net faiz artışı olmuştu.

Kırgızistan Merkez Bankası Kurulu 25 Şubat 2019 tarihinde iskonto oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 4.50 seviyesine düşürme kararı aldı. Mısır Merkez Bankası gösterge niteliğindeki gecelik mevduat faiz oranını enflasyonun hızlı bir şekilde gerilediğine işaret ederek yüzde 16.75’ten yüzde 15.75’e çekti. Hindistan Merkez Bankası beklentilerin aksine politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 6.25’e düşürdü ve enflasyondaki sert düşüşün ardından yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için “ölçülü sıkılaştırma” yaklaşımını “nötr” olarak değiştirdi. Faiz indirimi kervanına katılan ülkeler arasında Azerbaycan da bulunuyor. Merkez Bankası, geçen ayın başında faiz oranlarını yüzde 9.75 düzeyinden yüzde 9.25’e indirdi. Paraguay ve Jamaika da faizleri 25 baz puan düşürdü. Bu ülkelerde faiz sırasıyla yüzde 5.0, yüzde 1.5 düzeyine geriledi. Başlıca gelişmekte olan 37 pazar arasında Kırgızistan, Paraguay ve Jamaika yer almadığından şubat ayı net 3 indirim olarak hesaplanıyor. Ancak bu ülkeler de dikkate alındığında daha fazla merkez bankasının parasal gevşemeyi tercih ettiği görülüyor.

Enflasyon baskısı Asya'da hafifliyor

Analistler, gelişen ülkelerde enflasyon baskısının hafiflediğini ve bu trendin devam edeceğini düşünüyor. Amerikan finans kuruluşu Morgan Stanley, izlediği gelişen ülkelerin yüzde 80’inde enflasyonun 10 yılık ortalamanın altına indiği tahmininde bulunuyor ve buralardaki merkez bankalarının yüzde 70’inin yılın geri kalanında ya faiz indireceğini ya da faizi sabit tutacağını öngönrüyor. Japon Nomura, yine azalan enflasyonist baskılara işaret ederek, şubat ayında Hindistan’ın yaptığı faiz indirimlerini Asya’da başka ülkelerin takip edebileceğini söylüyor. Yılın ilk ayında zorunlu karşılık oranlarını düşüren Çin Merkez Bankası’nın üçüncü çeyrekte yine indirime gideceği konuşuluyor. Bloomberg analistleri tarafından yapılan bir araştırmada da yıl sonuna kadar Rusya, Meksika ve Türkiye’nin faizleri indireceği beklentisi ortaya konuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap