18 °C

Girişimci kadınlardan yüzde 50 ciro artışı

EY‘nin küresel çapta düzenlediği Girişimci Kadın Liderler Programı, Türkiye’de 2016’da ilk kez gerçekleştirildi. 10 kadın girişimcinin seçildiği program, ilk sene sonunda katılımcılarına yüzde 50’ye varan ciro artışı getirdi.

Girişimci kadınlardan yüzde 50 ciro artışı

Didem ERYAR ÜNLÜ

EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı, işlerini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan kadın girişimcilere ulaşarak hedeflerini gerçekleştirmelerine yardım etmeyi amaçlayan bir liderlik programı. Programa seçilen girişimciler, yatırımcıların, danışmanların ve diğer başarılı girişimcilerin bilgi ve birikimlerinden yaralanabilecekleri bir ağa katılıyorlar ve şirketlerini büyütmek için ihtiyaç duydukları beş ana alanda destek ve koçluk alıyorlar. Bu alanlar arasında büyük düşünmek ve cesur davranmak, güçlü bir kişisel profil oluşturmak, işi yapan değil yöneten olmak, kilit danışman ağlarını kurmak ve şirketin büyümesi için finansman opsiyonlarını değerlendirmek yer alıyor.

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY‘nin küresel çapta düzenlediği Girişimci Kadın Liderler Programı (EY Entrepreneurial Winning Women Programı) Türkiye’de 2016’da ilk kez gerçekleştirildi. 10 kadın girişimcinin seçildiği program, ilk sene sonunda katılımcılarına yüzde 50’ye varan ciro artışı getirdi. EY Türkiye; 2017’de de işini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan kadın girişimcileri destekleyerek, uluslararası pazarlarda etkin faaliyet göstermeye ve rekabet etmeye hazırlamayı amaçlıyor.

EY Girişimci Kadın Liderler Programı Türkiye Lideri Özge Gürsoy, “EY Türkiye olarak; girişimcilerimizin program başlangıcından bu yana kat ettiği yol ve gösterdiği başarı bizim için büyük bir gurur kaynağı. Girişimcilerimiz, şirketlerinde yüzde 50’ye varan büyüme kaydettiler. Bu başarı, aynı zamanda, ülkemizde girişimcilerin liderlik becerilerini geliştireceği koçluk ve mentorluk programlarına, yönetsel yetkinliklerini artıracağı eğitimlere, finansal ve hukuksal konularda danışmanlığa ve iletişim ağlarını genişletebileceği programlara ihtiyaçları olduğunun önemli bir göstergesi. Girişimci kadınların işletmelerini programdan sağlayacakları kazanımlarla büyütmelerine yardımcı olmak ve EY olarak Türkiye ekonomisine sağladığımız katkıyı artırmak en büyük amacımız” yorumlarını yapıyor.

Türkiye’deki program dünya için örnek uygulama

EY EMEIA (Avrupa, Orta Doğu, Hindistan, Afrika) Büyüyen Pazarlar ve Girişimci Kadın Liderler Programı Lideri Demet Özdemir ise, “2016 yılı programımız girişimci kadınlarımız ve bizler için beklentilerimizin üzerinde sonuçlar aldığımız bir yıl oldu. Girişimcilerimiz hem yurt dışı ile bağlantılarını geliştirmekte hem de Türkiye’de istihdam ettikleri kişi sayısını arttırma konusunda büyük kazanımlar elde ettiler. Girişimcilerimiz bu program sayesinde kendileri gibi girişimci, çeşitli ülkelerden 250’den fazla kadının bulunduğu küresel bir ağın içine dahil oluyor. Dünya genelinde uygulanan programda EY Türkiye olarak verdiğimiz birebir mentorluk desteği ile bir ilke imza attık. Mentorluk uygulamamız, yeni başlayan Avrupa Birliği programına da örnek teşkil etti” bilgilerini veriyor.

Program kadın girişimcilere ne sağlıyor?

✓ Türkiye’nin en iyi girişimcileri ve yüksek büyüme göstermiş şirketlerinin liderlerinin de dahil olduğu seçkin bir ağa katılma imkanı,

✓ Güncel sektör haberleri, araştırmalar, işletme stratejileri ve uygulamaları hakkında bilgi alışverişi ile bilgi birikimini artırma fırsatı,

✓ Potansiyel ortaklıkları, stratejik işbirliklerini, yeni müşteri ve tedarikçiler ile muhtemel sermaye kaynaklarını keşfetme olanağı,

✓ Üst düzey danışmanlar ve tanınmış girişimcilerle diyaloglar kurarak liderlik, yöneticilik ve işletme becerilerini geliştirme imkanı,

✓Kendilerinin ve şirketlerinin kurumsal yöneticiler, yatırımcılar ve medya karşısındaki görünürlüğünü artırma şansı.

Kimler katılabiliyor?

EY Girişimci Kadın Liderler Programı’na katılmak isteyen girişimci kadınların şirketlerinin Türkiye merkezli ve en az 3 yıldır faaliyette olması, son 2 yılda en az yıllık 1 milyon TL ciroya sahip olması gerekiyor. Kadın girişimcinin şirkette en az yüzde 25 hisse sahibi olması ve ana karar vericiler arasında yer alması da koşullar arasında yer alıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap