16 °C

Gözler 6 puanlık prim indiriminde

Gözler 6 puanlık prim indiriminde

Canan SAKARYA

ANKARA - 10 ve üzerindeki sigortalı işyerlerinde uygulanmak üzere Hazine tarafından karşılanan sigorta primi işveren paylarına Bakanlar Kurulu tarafından 6 puana kadar ek indirim yapma yetkisi veren Torba Kanun 29 Mayıs’ta Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Beklenen Bakanlar Kurulu Kararında bugüne kadar bir gelişme sağlanamazken konuya ilişkin bir açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ndan geldi. 
Muhalefet milletvekillerinin konuya ilişkin sorusunu Meclis Genel Kurulu'nda yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 6 puana kadar indirimi düzenleyen yasanın Meclis'ten geçtiğini hatırlatarak, “Bakanlar Kurulu kararının önümüzdeki günlerde yayınlanmasını bekliyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı. Bakan Çelik, iş dünyasının beklediği Bakanlar Kurulu kararının içeriği ve ne zaman yayınlanacağı konusunda detaylı bir bilgi vermedi. Milletvekillerini soruları üzerine Bakan Çelik, şu an itibarıyla prim oranlarının indirilmesiyle ilgili bir çalışmalarını bulunmadığını ancak teşvik uygulamalarının gündemde olduğunu belirterek, “Bölgesel teşvik çerçevesinde az kalkınmış olan bölgelerimize dönük çok üst düzeyde teşvikler sağlanmakta. Mesela 6'ncı bölgede hem işçi hem işveren primlerini kamu karşılamakta. Bu çok ciddi bir teşviktir, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa bu düzeyde bir teşvik sağlanmaktadır yani bir kişi dahi çalıştırsanız bundan yararlanma imkanınız var” dedi. Ayrıca prim borcu olmayan, kayıt dışı eleman çalıştırmayanlara 5 puan indirim sağlandığını dile getiren Çelik, “Bunun yanında 6 puan daha indirimi düzenleyen yasa Meclisten geçti, şimdi, Bakanlar Kurulu kararının önümüzdeki günlerde yayınlanmasını bekliyoruz. Böylece ülke genelinde teşvik uygulamaları söz konusudur. Bundan esnafımız da, işçimiz de, herkes yararlanmakta” dedi. 

14 yaş altı istihdama yeni düzenleme 
Milletvekillerinin çocuk istihdamına ilişkin sorularını da yanıtlayan Çelik, 14 yaşın altındaki çocukların çalıştırılmasına ilişkin olarak yaptıkları çalışmanın detaylarını açıkladı. İş Kanununa göre, 15 yaşını doldurmayan çocukların çalışmasının yasak olduğunu ancak 14 yaşını dolduran çocukların zorunlu eğitimi tamamlama şartıyla hafif işlerde çalışabildiklerini kaydeden Çelik, “Şimdi, yeni bir düzenleme yapmaktayız ve bu düzenlemeyi Başbakanlığa göndermiş bulunmaktayız” dedi. Uygulamaya girecek yeni düzenlemeye göre on dört yaşından küçük çocukların sadece sanatsal, kültürel ve reklam faaliyetlerinde çalıştırılabileceklerini bildiren Çelik, günde en fazla beş saat çalıştırılabileceklerini ve yazılı sözleşme yapma zorunluluğu getirdiklerini söyledi. Çelik, ayrıca, her iş için de çalışma izni alma şartı getirdiklerini bildirdi.

Kamuya 18 bin 846 yeni kadro 
Öte yandan Bakanı Çelik, 2013 yılı Haziran ayı KPSS sonuçlarına göre yapılacak merkezi yerleştirme işlemleri için, 247 kamu kurum ve kuruluşunun toplam 18 bin 846 kadro ve pozisyon için yerleştirme talebinde bulunduğunu bildirdi. Yazılı açıklamasında talep edilen toplam kadro ve pozisyonların yaklaşık yüzde 11'inin ortaöğretim düzeyinde olduğunu ifade eden Çelik, yüzde 33'ünün ön lisans, yüzde 56'sının da lisans düzeyinde olduğunu bildirdi. Kadro taleplerinin 13 bin 211'i 190 sayılı KHK'ya tabi kurumlar, 3 bin 441'i üniversiteler, bin 19'u mahalli idareler, bin 159'u KİT'ler ve 16'sı MGK Genel Sekreterliği'nden geldi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap