19 °C

Gözler yargı, vergi ve kıdem tazminatı reformuna çevrildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni dönem çalışmalarına 1 Ekim itibarıyla başlıyor. Yargı reformu, vergi reformu ve kıdem tazminatı ile nafaka gibi toplumun önemli bir kesimini ilgilendiren yasal düzenlemeler, TBMM'nin öncelikli gündeminde yer alıyor.

Gözler yargı, vergi ve kıdem tazminatı reformuna çevrildi

Canan SAKARYA

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yargı reformu kapsamında hazırlanan 1. Yargı Paketi 1 Ekim’de çalışmalarına başlayacak olan Meclis’in öncelikli gündemini oluşturacak.  Yıllardır dile getirilen ancak bugüne kadar adım atılamayan köklü bir vergi reformu için de bu dönem adım atılması bekleniyor.

Yargı reformu dışında af, 3600 ek gösterge, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kıdem tazminatı ve nafaka gibi tartışmalı ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren yasal düzenlemeler için gözler Meclis’te olacak.

AK Parti'nin Meclis'ten uzlaşmayla geçirmeyi planladığı, muhalefet partilerinin görüşüne sunduğu yargı reformu kapsamındaki birinci yargı paketinin, bu hafta içinde TBMM Başkanlığı'na sunulup ekim ayı içinde yasalaştırılması planlanıyor. Geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığına sunulan Gümrük Kanununda değişiklik öngören yasa teklifi de öncelikle ele alınacak.

Geçtiğimiz nisan ayında “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019”u kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bu yıl sonuna kadar hayata geçirileceği açıklanan vergi reformunun d a Meclise gelmesi bekleniyor. İstisna ve muafiyetlerin azaltıldığı, kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürüleceği, gelire göre artan oranlarda vergilendirmeyi etkin hale getiren, dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacak ve kayıt dışını önleyecek bir reform hedefleniyor.

YEP kapsamında açıklanan ve bu yıl içinde hayata geçirileceği açıklanan diğer bir reform alanını emeklilik sisteminin reforme edilerek, BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu oluşturuyor. Ancak Kıdem tazminatı fonu konusunda bugüne kadar taraflar arasında uzlaşma sağlanan bir taslak çalışma oluşturulamadı. Beklenen diğer bir düzenlemeyi ise Ticaret Bakanlığının konunun taraflarıyla üzerinde çalıştığı ancak Meclise gelmeyen özellikle gıda enflasyonunu açısından önem taşıyan Hal Yasası oluşturuyor.

Kamuoyunda af olarak adlandırılan infaz sistemine ilişkin değişikliği 1. Yargı Paketine koymayan ve ayrı bir düzenleme ile yasalaştırmayı planlayan AK Parti, bununla ilgili çalışmayı zaman kaybetmeden başlattı. Muhalefetin desteği ile kanunlaştırılması planlanan yeni düzenleme ile terör, kadına ve çocuğa yönelik cinsel saldırı ve istismar kapsam dışında kalacak şekilde yeni bir düzenleme yapılacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap