11 °C

Granit ithalatında hülleye son verildi

Çin granitinin İran üzerinden getirildiği tespit edildi. İran menşeli granit ithalatına soruşturma başlatıldı.

Granit ithalatında hülleye son verildi

ANKARA(DÜNYA)-Ekonomi Bakanlığı, Çin menşeli granit ithalatına uygulanan antidamping önlemlerinin etkisiz kılınması için İran üzerinden ithalat yapıldığını tespit ederek, İran menşeli granit ithalatına da soruşturma açtı.

Çin menşeli granit ithalatına 2006 yılında 90 dolar/ton dampinge karşı kesin önlem yürürlüğe konulurken, yapılan gözden geçirmede 2012 yılında önlemin miktarı 174 dolar/ton olarak yeniden belirlenmişti.

Ancak Ekonomi Bakanlığı, bu arada yaptığı re’sen incelemede ilginç sonuçlara ulaştı. 2010 yılından itibaren İran’dan yapılan granit ithalatında ciddi artış yaşandığı, buna karşılık sözkonusu ürünün birim fiyatının da aynı şekilde gerilediği dikkat çekti. 2010 yılında İran’dan 636 ton seviyesinde olan ithalat, 2016’da yüzde 2783 oranında artarak 18 bin 340 tona yükseldi. Buna karşılık aynı dönemde birim fiyat ise 520 dolardan, 290 dolara geriledi.

Bakanlık, yaptığı incelemede bu ürünü üretmeyip, sadece ticaretiyle uğraşan firmalar aracılığıyla, aslında Çin’den ithal edilen ürünlerin İran üzerinden Türkiye’ye getirilerek, antidamping önleminin etkisiz kılındığı sonucuna ulaşarak, bu ürüne yönelik soruşturma açılması kararlaştırıldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.