Hakan Bahçeci hayatını kaybetti

Dünya tarımsal ürün ticaretinin önde gelen şirketlerinden Hakan Agro’nun kurucusu Hakan Bahçeci, 51 yaşında kalp krizi sonucu yaşama veda etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye tarımının global ölçekte en büyük temsilcisi Dubai merkezli Hakan Agro’nun kurucusu Hakan Bahçeci vefat etti. Dün gece evinde geçirdiği kalp krizinin ardından, hastaneye kaldırılan Hakan Bahçeci, uzun süreli tıbbi müdahalelere rağmen sabaha karşı yaşama veda etti.

Bu sabah DÜNYA Gazetesi’nin yazı işleri toplantısında Dış Haber Editörümüz Hilal Sarı tarafından aktarılan haber, yukarıdaki şekliyleydi. Gerek kendisini ve gerekse eseri Hakan Agro’yu yakından tanıyanlar için ise bir gazete haberinin çok ötesinde anlam taşıyor Hakan Bahçeci’nin vefatı. Türkiye’nin uluslararası platformda kendini var eden en önemli girişimcilerinden biriydi Bahçeci. İngilizce öğretmeni olarak başladığı iş kariyerinde yönünü ticarete çevirdi. Genç yaşta Dubai’ye yerleşti, 23 yaşında tarımsal ürün ticareti için kurduğu Hakan Agro’yu bu ülkede büyüttü. Yıllar içinde Hakan Agro, kurucusunun önderliğinde global arenanın önemli oyuncularından biri oldu.

Dubai’nin petrol dışındaki en büyük ölçekli şirketlerinin başında gelen Hakan Agro, küresel ölçekte 100 ülkeyi kapsayan ticareti faaliyetlerinde, hububat, bakliyat, bitkisel yağ ve beyaz et alanında uzmanlaştı. Hakan Bahçeci, ailesi ile birlikte yönettiği şirketini, global tarım endüstrisinde ilk 20 şirket arasına sokmayı başardı. Geçen yıl 2 milyar dolarlık iş hacmine ulaşan Hakan Agro, Türkiye’ye yönelik yatırımları ile de öne çıktı.

Türkiye’nin performansına hep inandı DÜNYA Gazetesi’ne verdiği röportajlarında Türkiye’nin tarım potansiyeline sıklıkla vurgu yapan Bahçeci, “İşimiz gereği dünyanın her ülkesini takip ediyoruz. Üretim noktalarını en ince hatlarına kadar inceliyor, hükümetlerin tarım politikalarını yakından izliyoruz. Türkiye, tarımın her alanında büyük potansiyele sahip. Biz Hakan Agro olarak bu potansiyeli ortaya çıkarmada vazife alıyoruz, elimizi daha da taşın altına koymak istiyoruz” diyordu.

Hakan Agro, hakikatte de elini taşın altına koymasını bildi. Türkiye’de önemli yatırımlara soyundu. Yalnızca ürün ticaretinin yanı sıra tesis satın aldı, üretim havzaları oluşturdu. Türkiye’de yılların markası Oruçoğlu Yağ Sanayi’ni bünyesine katan, tarım ve hayvancılık alanında üretim çiftlikleri kurarak Türkiye’de önemli yatırımlara imza atan Hakan Agro, ticaretinin yüzde 30’unu Türkiye’den karşılıyor. Türkiye’ye yönelik beklentilerini, salgının ardından daha da yükselten Hakan Bahçeci, klasik üretim metodlarını ve destekleme yaklaşımlarını, salgın sürecinin ardından değiştirmemiz gerektiği işaret ediyordu.

Son dönemde yaptığı açıklamalarından birinde “Bakliyata verilen desteklerin sayesinde Türkiye bu alanda dünyada üretim merkezlerinden oldu. Üretim sahasında toprağa tohumun yanı sıra bilgi ve yüksek teknoloji de ekmemiz gerekir” diyen Bahçeci, Türkiye’nin bu alanda merkez olabileceğini dile getiriyordu.

Verimli sistemler geliştirdi

Hakan Bahçeci yönetimindeki Hakan Agro’nun global arenada ilginç sayılabilecek bir üretim metodunu, DÜNYA Gazetesi aracılığı ile kamuoyu ile paylaşmıştık. Rusya’da büyük ölçekli tarım arazilerinde hububat üretimi yapan ve aynı zamanda bu üretimi sahibi olduğu nehir limanı ile küresel ölçekte pazarlayan Hakan Agro, Hakan Bahçeci’nin geliştirdiği metod ile Rusya’ya Avustralya’dan çiftçi getirmişti. Yani bir nevi mevsimlik işçi, kıtalararası yolculuk ile Avustralya’dan Rusya’ya yönlendirilmişti.

Bahçeci, konuya ilişkin, “Rusya büyük topraklarla ekime izin veren bir altyapıya sahip. Dünyada hububat tarımını da en sistemli şekilde Avustralyalılar yapıyor. Biz de bu ülkeden çiftçi şirketlerini getirdik. Üretimde rekolte hesaplarımızı daha iyi yapabiliyoruz, kendimizi bu alanda hedge edebilme şansı yakalıyoruz” demişti.

Örnek bir aile şirketi kimliğindeki Hakan Agro, merkez Dubai, ikinci en önemli yönetim kanalı Türkiye olmakla birlikte bir dünya şirketi olarak yönetiliyor. Beyaz et sektörünü ABD’den yöneten şirkette, Hakan Bahçeci’nin başkanlığında tüm kardeşler yıllardır başarılı bir yönetim organizasyonu içerisinde bulunuyor.

51 yaşındaki, 4 çocuk babası Hakan Bahçeci’nin vefatı ile birlikte Türk tarımı önemli bir değerini kaybetti.

Bahçeci Ailesi’ne ve tüm Hakan Agro camiasına başsağlığı diliyoruz.