Hasat tamamlandı; "zeytin az kalite yüksek"

Türkiye genelinde 2013-2014 sezonunda zeytin hasadının yüzde 95'inin tamamlandığını söyleyen TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Çetin, bsezon zeytinin az ancak kaliteli ve şu an için zeytinyağı fiyatlarının uygun olduğunu söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BALIKESİR - Zeytin hasadının tamamlanmasına kısa bir süre kala, TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin sezonu değerlendirdi. 

İncir, Üzüm, Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri (TARİŞ) Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, "Bu sezon zeytin gerçekten az ancak kaliteli ve randımanı yüksek bir ürün. Şu anki zeytinyağı fiyatları da uygun" dedi. 

Çetin, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 2013-2014 sezonunda zeytin hasadının yüzde 95'inin tamamlandığını söyledi. 

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyinin tahminine göre sezonda şu ana kadar 130 bin ton zeytin hasadının yapıldığını dile getiren Çetin, rekolte azlığına rağmen zeytinyağında kalitenin yüksek olduğuna dikkati çekti. 

Zeytinyağı için iyi cins ürün alındığını anlatan Çetin, şöyle devam etti: 

Çiftçi masum "Zeytin hastalığı, rekolteyi düşürdü"

"Hasat edilen zeytinlerin yağ randımanı da oldukça iyi. Bu da bir avantaj ancak üretici bu sezon beklediğini alamadı. Zeytin ağacında eskiden 'var-yok senesi' dediğimiz periyot çok aza inmiş durumda. Bu sene doğal nedenlerden bu ürün eksikliği söz konusu ama Türkiye'nin hedeflerine etki etmeyecek bir eksiklik değil bu. Bunu görüp de 'Türkiye'de zeytinyağının rekoltesi neden bu kadar düştü' diye panik yapmanın hiç gereği yok. Çünkü bu sene zeytin ağaçlarının çiçek zamanında yağan yağmurların, zeytini olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Bunda kimsenin yapabileceği bir şey yok. Bu, bakım tedbirleri ve ilaçla önü alınacak bir hastalık da değil. Çiçek zamanında yağmur yağmasıyla zeytin çiçeğinin taç yaprakları arasına giren yağmur taneleri bir mercek görevi görerek zeytinin merkezini yakmasıyla ortaya çıkan bir zeytin hastalığıdır. Çiftçilikte bu tür şeyler doğaldır" 

"Devlet desteği 1.5 liraya çıkarılmalı"

Çiftçiliğin, hiçbir doğa olayından korunamayan bir uğraş olduğunu söyleyen Çetin, bu sezon zeytinde devlet desteklemesi doğrultusunda zeytin yapısının ortaya çıktığını vurguladı. Desteklemenin 70 kuruş seviyesinden 1,5 liraya çıkarılması gerektiğini belirten Çetin, "Bu sezon zeytin gerçekten az ancak kaliteli ve randımanı yüksek bir ürün. Şu anki zeytinyağı fiyatları da uygun" ifadesini kullandı. 

Çetin, döviz kurlarının ani yükselmesinin, ulusal ekonomiye zarar vermemesi temennisinde bulunarak, gelecek yıllarda zeytinde daha yüksek rekolteler beklediklerini sözlerine ekledi. 

Etiketler