Hazır giyime üç kıtadan da talep yağıyor

Dünyadaki pek çok ülke hazır giyimdeki kalite, maliyet ve hız avantajını görüp rotayı Türkiye'ye doğru çevirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Leyla İLHAN

Hazır giyim ve konfeksiyon tedarikinde Türkiye’ye olan talep hızlandı. Avrupalılardan sonra ABD ve Ortadoğulu üreticiler de geliyor. Siparişe yetişmekte zorlanan fabrikalarda kapasiteler yüzde 85’i aştı. İhracatta atağa geçen yerli üreticiler yeni yatırımları gündeme aldı. Hazır giyim ve konfeksiyon tedarikinde Türkiye’ye talep hızlandı. Avrupalılardan sonra ABD ve Ortadoğulu üretici de rotayı Türkiye’ye çevirdi. Siparişe yetişmekte zorlanan fabrikalarda kapasiteler yüzde 85’i aştı. İhracatta atağa geçen yerli üretici, fabrikalarda yeni yatırımı gündeme aldı. Sektör temsilcileri, Türkiye’nin kaliteli üretim, uygun maliyet, tasarım ve hızlı servis gücüyle en büyük rakiplerine fark attığını vurguluyor.

Başta Avrupalılar olmak üzere dünyadaki pek çok ülke hazırgiyim ve konfeksiyon tedariki için yeniden Türkiye’ye döndü. ABD ve Ortadoğulu üreticinin de Türkiye’ye yönelmesiyle pek çok fabrikada kapasiteler yüzde 85’leri aştı. Talebin daha da hızlanmasını bekleyen sektör temsilcileri, kapasite sorunu yaşamamak için fabrikalarda yeni yatırımların gerekliliğine vurgu yaptı. Türkiye’nin global piyasalarda yıldızının parlamasındaki en büyük etken ise rakiplerinden daha kaliteli ve daha uygun maliyetli üretim yapması...

Hazır giyimcilere göre markaların rotayı yeniden Türkiye’ye çevirmesinde rekabetçi fiyat ve sürdürülebilir sosyal sorumluluk ilkelerine uygun kaliteli üretim etkili oldu. Bir diğer etken ise Türkiye’nin rakibi olan Çin’deki gelişmeler. Çin’de artan iç talep nedeniyle fiyatlar artarken, Türkiye’de ise TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere sektöre verilen teşvikler pazarda ucuza üretimin yolunu açtı. Ayrıca yetişmiş tasarımcı, pazarlamacı iş gücü imkanıyla moda ürünleri takip edip, bunu üreticilere hızlıca ulaştırması Türkiye’nin yıldızını parlattı.

Eylül ve ağustosta hızlanan ihracatta sıçrama bekleniyor

Dönüşün ihracata etkileri ağustos ve eylül aylarında kendini gösterdi. Hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı ağustos ayında yüzde 5.3 artarken, eylül ayında ise yüzde 7.6 oranında artarak 1 milyar 505 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu artışın yıl sonuna doğru hızlanarak devam etmesi bekleniyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, ABD ve Avrupa’da pek çok üretici firmanın sıkıntıda olmasına rağmen Türkiye’nin konfeksiyon hazır giyim ihracatında artış olduğunu söyledi. Bu artışta dünyada artık bir trend haline gelmeye başlayan sürdürülebilir sosyal sorumluluğun etkili olduğunu aktaran Şahin, “Avrupalı üreticiler açısından Türkiye bir numara. Çünkü Doğu bölgelerine teşvik vermemiz işçilik maliyetlerini aşağıya çekti. Bu teşviklerle birlikte Türkiye makul bir ülke oldu” dedi. Ayrıca son dönemlerde trend olan malların öne çıktığını aktaran Şahin, “Trend olan malın bulunması ve bunun hızlıca tedarik edilmesi gerekiyor. Bu konuda makul fiyatlara yüksek adetlerde hızlıca moda yapan tek ülke Türkiye kaldı. Dolayısıyla Avrupa’da başarılı olan firmalar Türkiye’ye doğru evriliyor. Hatta ABD’den de ilgi var. Eskiden Türkiye’ye gelmeyen ABD’li firmalardan Türkiye’ye yönelenler var. Çünkü Kamboçya, Bangladeş ve Vietnam gibi ülkeler bu işi tam olarak yapamıyorlar. Bu nedenle biraz daha fazla para ödeyip sosyal sorumluluk ilkelerine uyumlu, kafalarını ağrıtmayan bir ülke haline gelen Türkiye’den alıma yöneliyorlar” diye konuştu.

“Türkiye artık en büyük rakibinden ucuza üretiyor”

Türkiye’nin en büyük rakibi olan Çin’den bile daha ucuz üretim yapar hale geldiğini ifade eden Şahin, “Eskiden Çin Avrupa’ya yüzde 10-15 gibi daha ucuza satıyordu. Ama şimdi Çin yerine Bangladeş, Kamboçya, Lahor yapıyor. Ancak onlar da hızlı trendini yapamıyor. Personel altyapıları moda yapmaya yetmiyor. O açıdan Çin devreden çıkınca hızlı mal, moda yapacak ve büyük kapasitesi olan Türkiye kaldı. Bu potansiyeli Türkiye’yi öne çıkardı” dedi. Hatta eskiden Çin’deki mağazalarına Çin’den alım yapan bir Fransız markasının şimdi kendilerinden alım yapar hale geldiğini aktaran Şahin şöyle konuştu: “Fransız marka Bulgaristan fabrikamızı komple doldurdu, Avrupalı firmalardan hem Türkiye’ye hem de bizim Avrupa’daki dizayn fabrikalarımıza talep geliyor. Bundan dolayı Türkiye’de fabrikalarımız da ful kapasite çalıştıkları için devamlı büyütüyoruz. ”

“En nitelikli, en hızlı ve en büyük çaplı servisi veriyoruz”

Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, markaların önemli bir kısmının Avrupa, Ortadoğu, Körfez ve BDT ülkelerinden dünyaya dağıtım yaptığını belirterek, “Bu nedenle moda ürünleri en hızlıca temin etmek önemli hale geldi. Yakın coğrafyada ise bunu Türkiye yapabiliyor” dedi. Çin, Tayvan ve Kore’nin artık kendi bölgeleri için üretim yaptığını aktaran Akbalık, Türkiye’nin ise en verimli en nitelikli, en hızlı ve en büyük çaplı servis veren ülke olarak öne çıktığını söyledi. Özak, ilerleyen dönemde ticaret savaşlarından dolayı ABD’nin alımlarını Türkiye kaydırabileceğini aktardı.

“Yeni kapasite yatırımlarına ihtiyaç var”

Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye’de oluşan altyapı, kalite, üretim koşullarında sosyal sorumluluk dahil pek çok kritere uyma ve yüksek standartların Avrupalılarla birlikte ABD’li firmaları da Türkiye’ye çektiğini söyledi. Şu anda sektörün yüzde 85 kapasite ile çalıştığını ifade eden Orakçıoğlu, son dönemlerde durağan bir süreç geçiren sektörün yeni talepleri karşılaması için artık yeni kapasite yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu belirtti. Çin’de de artık kişi başı gelirin 2 bin dolardan 6-7 bin dolarlara çıktığını bunun da ülkedeki tüketimi artırdığını aktaran Süleyman Orakçıoğlu, ayrıca Çin’de üretim maliyetlerinin de arttığına dikkat çekti.

TİM Başkanı Gülle: Kalite ve maliyetin yanında tasarımla da fark yaratıyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de yaşanan artışa dikkat çekti. Hazır giyim ve tekstil sektörlerimizin ihracatında son aylarda başarılı bir ivme yakaladığını anlatan Gülle, ihracatın 2019’un Ağustos ayında yüzde 5.3 oranında artarak 1 milyar 459 milyon dolara, eylül ayında ise yüzde 7.6 oranında artarak 1 milyar 505 milyon dolara çıktığını kaydetti. İhracat gelirinin 1 milyar dolarlık kısmının AB ülkelerinden geldiğini belirten Gülle, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Afrika ve Asya ülkelerine yapılan ihracatta da artış yaşandığını vurguladı.

“Halihazırda, ihracatımızın en önemli alanlarından olan bu sektörlerimizin başarısını yıl sonuna kadar daha da yukarılara taşıyacağına olan inancımız tam” diyen Gülle, “Sektörlerimizin başarısında; üretim kalitesi ve fiyattaki rekabetçiliğimizin yanı sıra en önemli noktalardan birisi de şüphesiz tasarımda sağladığımız gelişmelerdir. Tasarım, Türk tekstilcileri için artık en güçlü rekabet çarpanlarından birisi haline gelmiş durumda. Bizler; Avrupalı, Amerikalı, Uzak Doğulu üreticiler ile başarılı tasarımcılarımız sayesinde kolay bir şekilde rekabet edebiliyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, tasarımın dokunduğu sektörlerimizin başında olan hazır giyim ve tekstil sektörlerimizin ihracat birim değerleri, toplam ortalamamız olan 1.3 doların bir hayli yukarısında. Hazır giyimde 14.3, tekstil sektöründe ise 4.3 dolar birim değerimiz bulunuyor ” dedi.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe: ABD’ye ihracat bu yıl 700 milyon dolara çıkar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) arasında, seyahat acentelarının faaliyetlerini düzenleyen 1618 sayılı kanunla ilgili olarak başlayan polemik büyüyor. Bakan Ersoy, katıldığı bir TV programında, yasanın acentelere sorulmadığını, hatta yönetim kurulu üyelerinin bile yasadan haberdar olmadığını söylemiş, yasa için "Tekelci hükümler içeriyor" ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklama üzerine TÜRSAB, Ersoy'un daha önceki açıklamalarından oluşan bir video yayınladı. Videoda Ersoy’un farklı dönem ve yerlerde konuyla ilgili yaptığı konuşmaların en son açıklamasının tersi olduğu, değişiklik taslak çalışmasının birlikte yürütüldüğüne ilişkin sözleri yer aldı.

TÜRSAB'ın son açıklamasında "Bankaların seyahat acentacılığı yapmaları ya da ayrıcalıklı durumlarını kullanarak seyahat acentaları arasında haksız rekabete neden olan uygulamalarını korumak en son bakanın görevi olmalıdır” denildi.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, özellikle ABD’den büyük artışı olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Son dönemde özellikle ABD’den gelen siparişlerde ciddi bir artış var. Bu artışta Çin ile yaşadıkları ticaret savaşının birinci neden olduğunu söyleyebiliriz. Çin’e alternatif arayışındaki ABD firmaları için Türkiye ilk seçenek olarak öne çıkıyor. Çünkü Türkiye Çin ile birlikte hazır giyimde entegre altyapıya sahip iki ülkeden biri. A’dan Z’ye hazır giyimle ilgili güçlü bir altyapımızın olması bizim ABD pazarındaki şansımızı arttırıyor. Nitekim ABD’den gelen talep artışı ihracatımıza da yansımaya başladı. Eylül’de ABD’ye ihracatımızda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31 artış var. 9 aylık dilimde de 2018’in aynı dönemine göre yüzde 9 artıdayız. Burada bir konunu daha altını çizmek istiyorum: ABD önümüzdeki dönemde bazı AB ülkelerinden ithal edilen hazır giyim ürünlerine ilave gümrük vergisi koyacak. Dolayısı ile ABD’li firmalar halen AB’den tedarik ettikleri ürünler için de alternatif arayışına girecekler. Burada da Türkiye yine öne çıkıyor. Özetle söylemek gerekirse ABD’ye hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımızdaki yükseliş trendi önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek. 2019’da ABD’ye hazır giyim ihracatımızın 700 milyon dolara yaklaşacağını öngörüyoruz. En kısa zamanda da tıpkı 2005’ten önce olduğu 1,5 milyar doların üzerine çıkacağımızı söyleyebilirim.

Finansal sorunlar çözülürse ihracat katlanır

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, sektörde yaşanan güzel gelişmelere rağmen finansman konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Üreticilerin boya ve iplik gibi ürünleri uzun vadeyle alıyor. Bu nedenle de vade farkı ödüyor. Eğer bu finansal sorunları çözersek potansiyelimiz attığı için ihracatta çok daha ciddi bir ivme sağlayabiliriz” dedi.