10 °C

“Hukuk sistemi ekonominin de direği”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu hukuk sisteminin sadece devletin değil, ekonominin de temel direği olduğuna vurgu yaparak, “Hukuk güçlü olursa insanların birbirine, kurumlara ve sisteme olan güveni artar. Adalet ve güven duygusu bir ülkede güçlüyse o ülkenin ekonomisi de güçlü olur” dedi.

“Hukuk sistemi ekonominin de direği”

Aysel YÜCEL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle düzenlenen Singapur Sözleşmesi'nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Sempozyumu dün İstanbul’da başladı. Bugün de devam edecek olan sempozyumun açılışına katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Amacımız, hukukun kolaylaştırıcı imkanlarını harekete geçirmektir. Hukuk düzenlemeleri vatandaşın, toplumun beklentisine cevap vermek zorundadır" dedi. Açılışa katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da hukuk sisteminin sadece devletin değil, ekonominin de temel direği olduğuna vurgu yaparak, “Hukuk güçlü olursa insanların birbirine, kurumlara ve sisteme olan güveni artar. Adalet ve güven duygusu bir ülkede güçlüyse o ülkenin ekonomisi de güçlü olur” dedi.

Hisarcıklıoğlu, çalışma hayatına ilişkin konulardaki başvuru sayısının 800 bini aştığını belirterek, "Bunlardan yüzde 65-70'i anlaşmayla sonuçlandı. Şu ana kadar arabuluculukla 730 bine yakın dosya mahkemeye gitmeden çözülmüş. Türk özel sektörü, yargı sistemini güçlendirecek,

kapasitesini ve etkinliğini artıracak, her düzenlemeyi destekledi, desteklemeye de devam edecek” diye konuştu. Singapur Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelerin sayısının 51’e ulaştığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, bu sayının artmasını beklediklerini söyledi.

Mali krizdeki BM’de tüm seyahatler iptal

TOBB işbirliğiyle düzenlenen "Singapur Sözleşmesi'nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Sempozyumu" dün İstanbul’da başladı. Sempozyuma video konferans sistemi ile katılan Birleşmiş Milletler (BM) Komisyonu Sekreterliği yetkililerinden Anna Joubin Bret, Türkiye’nin Singapur Sözleşmesi'ni imzalayan 51 ülkeden biri olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Bret, BM'nin büyük bir mali kriz yaşadığını belirterek "Her türlü seyahat durduruldu. Bu nedenle bu sempozyuma video konferans aracılığıyla katılabiliyorum" dedi. Sempozyumun açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Amacımız, hukukun kolaylaştırıcı imkanlarını harekete geçirmektir. Hukuk düzenlemeleri vatandaşın, toplumun beklentisine cevap vermek zorundadır" dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise arabuluculuğa 6 yılda 1 milyon dosya geldiğine dikkat çekti. Sempozyuma video konferans sistemi ile katılan Uluslararası Ticaret Hukuku adlı Birleşmiş Milletler (BM) Komisyonu (UNCITRAL) Sekreterliği yetkililerinden Anna Joubin Bret,Türkiye’nin Singapur Sözleşmesi'ni imzalayan 51 ülkelerden biri olmasını büyük memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, “BM büyük bir mali kriz yaşıyor. Her türlü seyahat durduruldu. Bu nedenle İstanbul'daki 'Singapur Sözleşmesinin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları' sempozyumuna ancak video konferans aracılığıyla katılabiliyorum" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap