11 °C

İhracatçıya e-ticaret desteği geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçıya Amazon, Alibaba gibi uluslararası e-ticaret sitelerinde yer almaları için teşvik verilmesi yolundaki çalışmaların yapıldığını bildirdi.

İhracatçıya e-ticaret desteği geliyor

PTT Genel Müdürlüğü tarafından 81 il başmüdürünün katılımıyla düzenlenen Yönetim Koordinasyon Toplantısı, Denizli'deki Karahayıt Colossae Otel'de başladı. Üç gün sürecek toplantının açılışına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanı sıra Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan da katıldı. 

Toplantıdan önce PTT'nin yeni uygulaması olan PTT mobil hizmet aracı hizmete sokuldu. 81 ilde hizmet verecek olan mobil hizmet aracının açılış kurdelesini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte kesti.

Bakan Ahmet Arslan törendeki konuşmasında özellikle mobil hizmet vermek adına köylere, kırsala aracın verdiği teknik imkanlar çerçevesinde hizmet götürüleceğini belirtip, 'PTT mobil hizmet aracı tüm Türkiye'de hizmet verecek. Bu seferberliği özellikle Denizli'den başlattık, 786 bin kilometrekarenin her yerine yayılmış olacak' dedi. 

PTT AVM

Mobil hizmet aracının açılışının ardından iki bakan PTT'nin e-ticaret uygulaması olan PTT AVM'nin tanıtımını izleyip sanal ortamda kıyafet denedi. Uygulamayı tanıtan PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, PTT'nin e-ticaret konusunda tüm dünyaya açmış olduğu sanal AVM'nin ilk çalışmalarını Denizli'den duyurduklarını belirterek, 'Tüm orta ölçekli KOBİ'lerimizin, sanayicilerimizin ürettiği tüm ürünleri bütün dünyaya satacağız. Ticaretin merkezi olan Denizli'de böyle bir çalışmayı başlatmamız bizim için çok önemli. E-ticareti Türkiye'de geliştireceğimiz gibi Türkiye'nin marka kurumu olarak ticaretimizi dünyayla rekabet edebilecek bir marka oluşturacağız. Ankara, İstanbul gibi sanal ortamda lojistik merkezlerimizi kurarak PTT AVM'nin altyapısını hazır hale getirdik. Bugün burada start vermiş oluyoruz' dedi. 

'Kaptanlığı bakanlık ve PTT yapacak'

Dünyada e-ticaretin her yıl hızla arttığını, Çin'de bu oranın toplam ticaretin yüzde 16'sını oluşturduğunu belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de şöyle konuştu:

'Dünyada e-ticaret inanılmaz bir hızla katlanarak her sene devam ediyor. Şu an itibariyle dünya ticaretinde gelişmiş ülkelerde toplam ticaret hacminin yüzde 13'ünü oluşturuyor. Bunun en uç örneklerinden bir tanesi Çin. Dünyanın ihracatının ve ticaretinin yüzde 25'inin olduğu ülkede e-ticaretin payı yüzde 16'ların üzerinde ve her yıl inanılmaz hızla artıyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki e-ticaretin payı da yüzde 6'ların seviyesinde. Ama maalesef cep telefonu kullanımında dünyada ilk üçte yer alan Türkiye'de toplam ticaretin içinde e-ticaretin payı yüzde 1.5 seviyesinde. Türkiye olarak önümüzde çok mesafe almamız gereken derinlik var. Bunu fırsat olarak görüyorum. Türkiye'nin iç ticareti için önemli ama 150 milyar dolar civarındaki ihracatımızın daha fazla artmasını istiyorsak eğer e-ticarete en üst düzeyde önem vermemiz gerekiyor. Çalışmalarımızı hükümet olarak tüm bakanlıklarımızla işbirliğiyle devam ediyoruz. Bu işin teknik anlamda kaptanlığını Ulaştırma Bakanlığı, PTT yapacak. Bu uygulamayı yaygınlaştıracak olan, bu alışkanlığını kazandırılmasında devlet eliyle güvence ve insanların inanması anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu olduktan sonra toplam ticaret içindeki payı artacak.'

Amazon, Alibaba gibi sitelere üyelik teşviki

İhracatçıya e-ticaret sitelerine üye olmaları halinde üyelik desteği vermek için çalışmaların sürdüğünü belirten Zeybekci, 'Asıl önemli olan 65 bin ihracatçımızın yakın bir gelecekte önümüzdeki birkaç aylık bir yıldan az bir süre içinde, dünyadaki en önemli elektronik ticaret portallarına, Amazon, Alibaba gibi, üyelikleri halinde hükümet olarak üyelik bedellerini karşılamak gibi önemli bir destek ve teşviğin arkasındayız. Bunu da en kısa sürede gerçekleştireceğiz' diye konuştu.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap