23 °C

İhracatın Metalik Yıldızları sahiplerini buldu

Bu yıl 10 milyar dolarlık ihracat hedefi ile yola çıkan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi.

İhracatın Metalik Yıldızları sahiplerini buldu

Geçen yılı 8,2 milyar dolarlık bir ihracat ile kapatan ve 2019 yılında ise 10 milyar dolarlık bir ihracat hedefleyen İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödül Töreni’nde, geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. 21 farklı kategoride 64 ödül sahiplerini buldu. İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödülleri Töreni’nde bu yıl bir ilke imza atılarak, sektör derneklerine ve ülke imajına katkıları olan yetenekli çocuklara ödüller verildi.

“8,2 milyar dolarlık ihracat gurur verici”

Ödül töreninde konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “İhracatınızı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artırdınız. Türkiye ihracatı yüzde 1,33 artarken, siz yüzde 4,6’lık bir orana ulaştınız. Dünya ihracatından aldığınız pay yüzde 1,5 olurken, Türkiye’nin payı ise yüzde 0,9. Bu rakamlar aslında sektörde katma değer olarak ne kadar önemli bir rol oynadığınızı gösteriyor. Bu gerçekten de bizleri gururlandırıyor” ifadelerini kullandı. 

Nisan ayında ihracatta rekor kırdık 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise törende yaptığı konuşmasında Nisan ayın ihracatta yaşanan 15,3 milyar dolarlık rekordan bahsederek, “İhracatta bir mükâfat olması taraftarıyız. Biz artık içimizdeki çalışan ve çalışmayanı, iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çalışanı, doğruyu ve iyiyi ödüllendirmeliyiz. Biz ne söylesek ülkemiz insanlarımız için söylüyor ve yapıyoruz. Bu iş bir takım işi.” dedi.

Yurt dışına da ödül verildi 

Konuşmasında 21 kategoride gerçekleştirilen ödüller ile ilgili bilgiler veren İDDMİB Başkanı Öztiryaki, “Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün ana mal gruplarında en fazla ihracat yapan firmaları sektörün öncülüğünü yaptıkları için, üyemiz olsun olmasın, ödüle layık gördük. Ayrıca son 5 yılda sürekli ihracat artışını yakalayanlar arasında ilk 3’e giren firmalarımızı da ödüllendirerek istikrarlı ihracat artışına verdiğimiz önemi de vurgulamak istedik. Bunun yanı sıra yurt dışında inşaat işleri yapan ve ülkemizden en çok Türk yapı malzemesi ihraç eden inşaat firmalarının da ödüllendirilmeye layık olduklarını düşündük." dedi. 

21 kategoride ödüller sahiplerini buldu

21 kategoride yarışan 64 ödül sahibi arasında; Sistem Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. Alüminyum Çubuk ve Profiller Kategorisi, Asaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Alüminyum Yassı Ürünler Kategorisi, Arslan Metal ve Plastik San. Dış Tic. Ltd. Şti. Alüminyumdan Mamül Ürünler Kategorisi, Arslan Alüminyum A.Ş. Alüminyum Döküm Mamüller Kategorisi, Sarbak Metal Ticaret ve Sanayi A.Ş. Bakır Çubuk ve Profil Kategorisi, Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bakır Tel ve Örme Halatlar Kategorisi, Altek Döküm Hadde Mamülleri San. ve Tic. A.Ş. Bakır Yassı Ürünler Kategorisi, Mehtap Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. Alüminyum Mutfak Eşyası Kategorisi, Öztiryakiler Madeni Eşya San. ve Tic. A.Ş. Endüstriyel Mutfak Kategorisi, İsfa Metal Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Paslanmaz Çelik Mutfak Eşyası Kategorisi, Sistem Metal Yapı Reklam Malzemeleri ve İnşaat San. Tic. A.Ş. Alüminyum İnşaat Malzemeleri Kategorisi, Asil Krom Evye San. ve Tic. A.Ş. Demir Çelik İnşaat Malzemeleri Kategorisi, Vorne Pencere Kapı Sistemleri Pazarlama Dış Ticaret A.Ş. Binalar ve Cephe İçin Metal Aksamlar Kategorisi, Kale Kilit ve Kalıp San. A.Ş. Metal Hırdavat Kategorisi, Trakya Döküm San. ve Tic. A.Ş. Demir Çelik Döküm Mamüller Kategorisi, Asa Kaynak Ve Metal Alaşımları San. ve Tic. A.Ş. Kaynak Malzemeleri Kategorisi, Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. Metal Ambalaj Kategorisi, Vestel Ticaret A.Ş. Demir Çelikten Mamül Ürünler Kategorisi, Hmy Teknogon Dış Ticaret A.Ş. Metal Mobilya Kategorisi birincisi seçildi.