7 °C

İlk çeyrekte yüzde 4 büyüme bekleniyor

Reuters anketine göre ilk çeyrek beklentileri yüzde 2.0-5.2; 2017 sonu için büyüme beklentileri ise yüzde 2.5-4.0 aralığında yer aldı.

İlk çeyrekte yüzde 4 büyüme bekleniyor

Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıl son çeyreğin üzerinde yüzde 4, yılın tamamında ise yüzde 3.5 büyümesi bekleniyor. Türkiye ekonomisi geçen yıl son çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 3.5 büyürken, 2016'nın tamamında yüzde 2.9 ile yine beklentilerin üzerinde büyüdü ancak ekonominin daraldığı 2009'dan bu yana en düşük büyümeyi kaydetti.

Reuters'ın 19 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankete göre ilk çeyrek beklentileri yüzde 2.0-5.2; 2017 sonu için büyüme beklentileri ise yüzde 2.5-4.0 aralığında yer alıyor.

Şimşek: Büyüme, OECD'nin tahmininden yüksek olacakŞimşek: Büyüme, OECD'nin tahmininden yüksek olacak

Orta Vadeli Program'da (OVP) 2017 için yüzde 4.4 büyüme öngörülürken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün büyümenin ilk çeyrekte yüzde 4'ün üzerinde olacağını, 2017'de büyümenin yüzde 5'in üzerinde olmasını istediklerini söylemişti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de bugün yaptığı açıklamada bu yıl reformlarla yüzde 5 büyümenin olası olduğunu paylaştı.

OECD, Türkiye için 2017 büyüme beklentisini yükselttiOECD, Türkiye için 2017 büyüme beklentisini yükseltti

 "İç talepte bir yavaşlama olacak"

İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin sanayi üretimi, dış ticaret ve bütçenin büyümenin son çeyreği aşma ihtimalini güçlendirdiğini ancak tüketim malı üretim ve ithalatındaki yavaşlamanın özel tüketim harcamalarının ilk çeyrekte zayıfladığına işaret ettiğini söyledi.

Otomobil satışlarının ilk çeyrekte yıllık bazda azalmasının da özel tüketimin büyümeye katkısının azalacağını gösterdiğini belirten Sezgin, "Aynı durum sermaye malı ithalatı ile üretimi için de geçerli dolayısıyla iç talepte bir yavaşlama olacağı şimdiden söylenebilir" dedi.

Diğer taraftan buradaki kaybın net ihracat kanalından büyümeye gelecek pozitif katkı ile dengelenebileceğini söyleyen Sezgin, turizm gelir artışının da turizmin ilk çeyrekte pozitif etkisinin olabileceğini gösterdiğini belirterek, "Kamu harcamalarının ise azalarak da olsa büyümeyi destekleyeceği bütçede harcama artışları ile kendini göstermekte" dedi.

TÜİK birinci çeyrek GSYH verilerini 12 Haziran'da saat 10:00'da açıklayacak.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.