20 °C

İş dünyasının gençleri iki hedefe kilitlendi

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), yurt dışındaki ilk temsilciliğini Londra’da açmaya hazırlanıyor. Genç yöneticiler ayrıca, 2019’da tarihi zirve yapan genç işsizlik sorununu çözmek için de harekete geçti.

İş dünyasının gençleri iki hedefe kilitlendi

AYSEL YÜCEL

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği’nin (GYİAD) Fuat Pamukçu Başkanlığı’ndaki yeni yönetimi, iki hedef için harekete geçti. 2019’da tarihi zirve yapan genç işsizliğe çözüm arayan ve bu konuda önemli projeler hazırlayan GYİAD, diğer yandan da ‘uluslararası arena’ya açılma peşinde. Önümüzdeki günlerde yurtdışındaki ilk temsilciliğini Londra’da açacak olan GYİAD’ın sonraki durakları ise Asya ve ABD olacak.

Yaklaşık 30 yıllık geçmişi ile iş dünyasının köklü derneklerinden GYİAD, genç iş insanlarını bir araya getirerek, ortak hedefler etrafında yeni işbirlikleri yaratmayı, böylece Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamına katkı sağlamayı amaçlıyor. Derneğin üye sayısı 350'ye ulaştı. 25 ila 45 yaş arasındaki genç iş insanlarından oluşan GYİAD üyelerinin, üçte biri girişimci, üçte biri aile şirketi ve üçte biri ise üst düzey yönetici. Mayıs ayında 17. genel kurulunu yapan GYİAD’da, iki dönemdir yönetim kurulunda olan Fuat Pamukçu başkan seçilmişti. Yazılı ilk röportajını DÜNYA gazetesi ile gerçekleştiren Fuat Pamukçu, yeni yönetimin öncelikli hedeflerini anlattı. 

İşkur ve bakanlıkla iş birliği yapılacak

Fuat Pamukçu, dernek olarak en önemli gündemlerinin genç işsizlik sorununu çözmeye yönelik projeler geliştirmek olduğunu vurguladı. Bilindiği gibi Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), son açıkladığı verilere göre Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artarak yüzde 14,1'e yükseldi. İşsiz sayısı ise, 1 milyon 334 bin kişilik artışla 4 milyon 544 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de her 4 gençten birinin işsiz olduğunu dile getiren  Pamukçu, derneğin bu konudaki hedeflerini şu şekilde özetledi:

“Genç işsizlik oranı tarihinin zirvesinde. Biraz talihsiz bir döneme denk geldik ama bu da bizim yapmamız gereken işleri artırdı. İstihdam ve eğitim konusunu çok önemsiyoruz. Hem istihdam hem de eğitim çalışma grupları kurduk. Genç işsizlik sorunu azaltacak çözümler için çalışıyoruz. Özellikle genç kız ve kadınlarımızın hem kodlama hem de teknoloji eğitimlerini sağlayarak, onların meslek lisesi ya da üniversiteyi  bitirdikten sonra hemen iş hayatına başlamasını hedefledik.  Bu konu bizim hem kadın, hem eğitim, hem dijital hem de istihdam çalışma gruplarımızı kapsadığı için ayrıca önem taşıyor.

Burada özellikle çeşitli teknoloji ya da software şirketlerinin sponsorluğunda ve üniversitelerle işbirliği içerisinde çalışmayı hedefliyoruz. GYİAD Akademi de bu konudaki çalışmalarını artırdı. Girişimciliğin teori kısmı üzerinde duruyorduk, şimdi ise bunu pratiğe dökmeye odaklandık. İşsizlik sorunu konusunda İşkur’la da işbirliği yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile tasarım atölyelerinin oluşturulması konusunda çalışmalar yapıyoruz.”

“Çıkış yolu, içeride değil dışarıda”

Türkiye’nin ekonomik konjonktürüne bakıldığında çıkış yollarının içeride değil dışarıda olduğunu vurgulayan Pamukçu, “Bizim dışarıya daha kaliteli ve katma değerli mal satmamız gerekiyor” dedi. GİYAD olarak  uluslararası temsilciler açmaya kararı aldıklarını ve bu konuda ilk durağın Londra olacağını açıklayan Pamukçu, “Önümüzdeki günlerde bu temsilciliğimizi açmış olacağız. Londra’yı seçmemizin birkaç sebebi var. Birincisi finansın kaynağı olması.Türkiye özellikle girişimciler ve start up’lar finansman konusunda büyük sıkıntı çekiyor. Faizler çok yüksek seviyelerde olduğu için  şirketlerimiz yatırım yapmakta zorlanıyor.

Diğer yandan Brexit’ten dolayı Avrupa ve İngiltere arasında bir mesafe olduğu için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. İngiltere teknoloji ve sanayi gibi alanlarda çok çeşitli teşvikler veriyor. Yine gayrimenkul ve finansman konularında bu ülkede önemli fırsatlar var. Serbest ticaret açısından baktığımızda ise Gümrük Birliği üyesi olan Türkiye’nin, Avrupa Birliği ile olan ticareti yüzde 5 büyüyorsa, İngiltere ile yüzde 20 büyüyor. Bu açıdan da İngiltere hem Türkiye ile olan ikili ilişkileri açısından fırsat teşkil ediyor, ayrıca finans şirketlerinin derinliği açısından türk şirketlerinin pazara açılmasında destek bulması konusunda daha büyük fırsatlar var. Bu nedenle ilk temsilcilik için en doğru adresin İngiltere olduğuna karar verdik.”

Asya ve ABD temsilciliklerini 2020’de açacak

İngiltere’nin ardından 2020 yılı itibariyle yeni pazarlarda temsilcilik açacaklarını ifade eden Fuat Pamukçu, “Uluslararası temsilcilik konusunda ikinci durağımız Asya olacak. Daha sonra ise ABD’de temsilcilik açacağız. Dijitalleşme bizim çok önemli bir konu. Şu anda da dijitalin en yoğun olarak çalışıldığı, insanların bu konuda kafa patlattığı yerler Asya ve ABD. Asya’da Hong Kong ve Singapur gündemimizde olacak. Asya ve ABD temsilciliklerini aynı zamanda açmayı planlıyoruz” dedi.

Ekonomide 25 milyar dolarlık dijital fırsat

Fuat Pamukçu, GİYAD’ın önemli gündemlerinden olan dijitalleşmenin önemine ve ekonomiye katkılarına değinerek, “Maalesef, Türkiye’deki katma değerin yüzde 60’ına ve işgücünün yüzde 75’ine sahip olan imalat ve ihracat pazarlarında faaliyet gösteren KOBİ’lerimizin, yüksek ve orta teknoloji kullanımı yüzde 10 seviyesinde. Bu seviye ülke ortalamamızın yarısı kadar. Ülkemizde ise 500 milyon TL üzerinde cirosu olan firmalarda yapılan bir araştırmada, dijitalleşme oranı yüzde 60 olarak tespit edildi. Şirketlerimizin bu seviyesi, uluslararası rakiplerimizin ortalamasına göre yüzde 25 düşük. KOBİ’lerimiz ve aile şirketlerinin, dijitalleşme seviyesi büyük şirketlerimizin seviyelerine gelmesi durumunda, 10 yıllık bir dönemde ekonomide yüzde 1,5 ile yüzde 3,0 arasında bir artışa yani başka bir deyişle toplam 25 ile 35 milyar dolar arasında bir fırsata tekabül ediyor” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap