8 °C

İşçinin gözü toplu sözleşmede

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ konfederasyonu başkanlarının kamuya açık çağrılarına karşılık, hükümet tarafı bu dönem üst düzey görüşmeleri erken başlatmadı. Siyasi ortamın yoğunluğu nedeniyle görüşme oluşmadı.

İşçinin gözü toplu sözleşmede

Mehmet KAYA

Kamuda çalışan işçilerin çeşitli sendikalarda teknik olarak devam eden toplu sözleşmelerinde büyük oranda uyuşmazlık tutanakları tutuldu. Geleneksel olarak kamu adına Bakanlıklar ile işçi konfederasyonlarının üst düzey yöneticileri arasında görüşmeler sonrası bir çerçeve sözleşme hazırlanıyor ve sendikalar da bu çerçeve sözleşmeye göre toplu sözleşmeleri sonuçlandırıyor. Sendikalar, uyuşmazlık tutanakları tutulduktan sonra ya grev kararı almak zorunda ya da uzlaşmak zorunda kalıyor. Bu kararları almayan sendikaların toplu sözleşme imzalama yetkisi ortadan kalkıyor.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ konfederasyonu başkanlarının kamuya açık çağrılarına karşılık Hükümet tarafı bu dönem üst düzey görüşmeleri erken başlatmadı. Siyasi ortamın yoğunluğu nedeniyle görüşme oluşmadı.

Haziran ayı içinde muhtemelen bayram sonrası ilk görüşmenin yapılması bekleniyor. Kamuda sendikalı yaklaşık 200 bin işçiyi doğrudan ilgilendiren toplu sözleşmelerde 2019 yılı başından itibaren altı aylık dilimler halinde 2 yıllık ücret ve sosyal haklar artışı belirlenecek.

Bu yıl toplu sözleşmelerin bir diğer farklılığı ise taşeron işçiler oldu. Taşeron işçilerin geçiş dönemi nedeniyle ilk kadroya alındıkları ücretleri yüzde 4’er dilimler halinde artıyor. Sendikalar bu artışların enflasyonun çok gerisinde kaldığını belirterek, taşeron işçilerin de toplu sözleşmelere dahil edilmesi veya enflasyon farkı ödenmesinin toplu sözleşme sürecinde kararlaştırılmasını talep ettiler. Artışların da 2019 ocak ayından geçerli olması istendi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap