10 °C

İşe yerleştirme programına genç işsizlerden sınırlı ilgi

Türkiye'de toplam genç işsiz sayısı 4 milyon 755 bini geçmesine rağmen, İŞKUR'a kayıtlı genç işsiz sayısı 581 bin 518 kişide kaldı.

İşe yerleştirme programına genç işsizlerden sınırlı ilgi

İSTİHDAM

Mehmet KAYA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de 15-24 yaş arasındaki gençlerin 4 milyon 755 bini işsiz. DÜNYA'nın İŞKUR verilerinden yaptığı derlemeye göre ise bu genç işsizlerin sadece 581 bin 518'i İŞ- KUR'a kayıt yaptırdı. Bu gençlerin 166 bini herhangi bir nitelik gerektirmeyen beden işçisi olarak çalışmak istediği yönünde bildirimde bulundu. Ancak İŞKUR verilerinde, bu yüksek sayılara rağmen kurumun meslek edindirmeye yönelik kurs ve programlarında kayıtlı genç sayısı sadece 82 bin 929'da kaldı. 

İŞKUR verilerine göre, Temmuz ayı sonu itibariyle, eğitim ve programlardan yararlanan kişi sayısı 141 bin 707 kişi oldu. Kurslardan yararlananların içinde ciddi sayıda genç olmasına rağmen, genel işsizlik sayılarına bakıldığında işsiz gençlerin gerek kayıtlılık gerekse istihdam programlarından yararlanmasının sınırlı kaldığı gözlendi. 
Aktif olmayan genç çok fazla 

Üretilmeyen "aktif olmayan gençler" istatistiğinde Türkiye'nin, OECD üyesi ülkeler arasında en yüksek orana sahip olduğu belirtildi. OECD veri tabanına göre (NEET – Neither in employment, nor in education or training) eğitim ya da kurs görmeyen gençlerin oranı yüzde 35'e ulaştı. Türkiye'ye en yakın oran, yüzde 27 ile İsrail'de gerçekleşti. Türkiye'de gençlerin yüzde 28'inin ise herhangi bir faaliyette bulunmadığı istatistiklerde yer aldı. Aktif olmayan genç olarak sınıflanan bu gruptaki gençlerin büyük kısmının iş piyasasına da girmemesi dikkat çekici olarak belirtildi. Türkiye'de bu oranın yüksekliğinin temel nedeni ise eğitimli de olsa genç kadınların iş piyasasına girmemesi olarak belirtiliyor. 

Öte yandan, İŞKUR'un genç istihdamında ağırlık verdiği uygulamalardan olan "İşbaşı eğitim" programında da artış yavaş seyrediyor. 

Her katılımcıya günlük 25 TL 
İŞKUR'dan yapılan açıklamada, iş deneyimi olmayan gençlerin, ücreti İŞKUR tarafından karşılanarak işletmelerde çalışmasına yönelik başlatılan programa katılanların sayısı Temmuz 2013 sonu itibariyle 45 bin kişiye ulaştı. İŞKUR Başkanı Nusret Yazıcı, 2013 yılı hedefinin 150 bin kişi olduğunu belirterek, "Program süresince her katılımcıya günlük 25 TL cep harçlığı veriliyor. Sigorta primleri de karşılanıyor. Gençler isterse İŞ- KUR'un yönlendirmesiyle bir işyerine gidebiliyor, isterse kendi seçebiliyor. İŞKUR'a kayıtlı olan ve 15 yaşını tamamlamış işsizler işbaşı eğitimi alabilirler. Ayrıca, katılımcıların işbaşı eğitimi alacağı işverenlerle birinci ve ikinci derece kan bağının bulunmaması ve işyerinin son üç aylık kayıtlı ve kayıtdışı çalışanı olmaması gerekiyor. Katılımcılar 24 ay içinde en fazla 160 fiili gün işbaşı eğitim programında yararlanabilirler. Engelliler için ise işbaşı eğitim programının süresi 24 ay içerisinde 320 fiili gün olarak uygulanabiliyor. İşsizlerin yanı sıra işverenler de buldukları işsizleri işbaşı eğitim programıyla kendi işyerlerinde yetiştirmek için bize başvurabilirler. İşverenler program sırasında ve sonunda memnun kaldıkları katılımcıları kendi işyerlerinde istihdam edebilirler" bilgisini verdi. 

Yazıcı, programdan eğitimi devam eden gençlerin de yararlanabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap