8 °C

İşkur öğrencilere danışmanlık yapacak

İşkur, ortaokul ve lise öğrencilerine, başarılı meslek seçimi ve kariyer planı yapmaları için yol gösterecek.

İşkur öğrencilere danışmanlık yapacak

İşkur Genel Müdürü Nusret Yazıcı 3 bin 808 iş ve meslek danışmanıyla birlikte çalıştıklarını belirtti.

Öğrencilere yönelik hizmetler çerçevesinde bireysel ve grup görüşmelerinin yapıldığını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:

"Danışmanlarca meslekler, mesleki eğitim olanakları ve bir üst eğitim-öğretim seçenekleri hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Bu sebeple meslek seçme aşamasında olan öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin bilgi ve ilgi düzeylerini artırmak amacıyla 'Meslek Seçimine Destek Dergisi' hazırlandı.

Bu dergiyle hem öğrencilerin meslek ve çalışma hayatıyla ilgili bilgi eksiklerinin giderilmesi hem de velilerin çocuklarına meslek seçimi aşamasında destek vermesi hedeflendi. Bu yüzden İşkur,  meslek seçimi ve kariyer planlarını yaparken öğrencilere yardım olması amacıyla hazırladığıMeslek Seçimine Destek Dergisi'ni tüm ortaokul ve liselere göndererek 1 milyon öğrenciye ulaştıracak." 

"Meslek Tanıtım Günleri"nde dağıtılacak

Bu yıl bin Meslek Seçimine Destek Dergisinin basıldığını ve tüm ortaokul ile lise öğrencilerine dağıtılacağını bildiren Yazıcı, şunları kaydetti:

"Okul ziyareti ve dergi dağıtımı faaliyetlerinin eğitim-öğretim dönemi göz önünde bulundurularak tamamlanması bekleniyor. Ayrıca bu sene yeni bir faaliyet olarak İl müdürlüklerince düzenlenecek olan Meslek Tanıtım Günleri'nde de derginin dağıtımı yapılacak. Dergi, meslek seçimi aşamasında Avrupa standartlarında özgeçmiş hazırlama, 21. yüzyılda aranan beceriler, teknolojik bağımlılık konularında yardımcı olurken, aynı zamanda velilere de çocuklarıyla iletişim yolları, çocuğun meslek seçiminde ve kendini tanımasında ailenin önemi konularında yol gösterici olacak."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.