13 °C

'İsraf önlense zamma gerek kalmaz'

TESK Genel Başkanı Palandöken, ekmek israfının önlenmesi ile buğday ithalatının önüne geçilebileceğini bu sayede ekmek zammının gündeme gelmeyeceğini ifade etti.

'İsraf önlense zamma gerek kalmaz'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekmek israfı önlenebilirse zam yapılmasına gerek kalmayacağını belirtti.

Palandöken yazılı açıklamasında Türkiye'de günlük israf edilen ekmek miktarının tahminen 5,2 milyon adetin üzerinde olduğunu ifade eden Palandöken, israfın önlenmesi için televizyonlarda kamu spotu yapılması ve okullarda öğrencilere konunu anlatılması gerektiğini ifade etti.

İsraf edilen ekmekle 4,5 milyon kişinin bir günlük ihtiyacının giderilebileceğine dikkati çeken Palandöken, bitirilemeyen ekmeklerin peksimet, galeta unu, kurutulmuş ekmek gibi çeşitli tatlılar yaparak ekonomiye kazandırabileceğine işaret etti.

"İsraf önlenirse buğday ithalatının önüne geçilir"

Tasarruf ile ekmeğe zam yapılmasına gerek kalmayacağının altını çizen Palandöken, "Ekmekte israf önlenirse zam yapılmasına gerek kalmaz. Çünkü israfın önlenmesi ile buğday ithalatının önüne geçilecektir. 2013'te yapılan yüzde 18'lik tasarruf ile ekonomimize 2,8 milyar lira kazandırılmıştı. Bu oran yüzde 35-40'a çıktığı zaman kazanım 7-8 milyarın üzerinde olacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap