İstanbul Shopping Fest başladı

Bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Shopping Fest (İSF) 6-28 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bu yıl beşincisi 6-28 Haziran'da gerçekleştirilecek İSF'nin başlaması dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ev sahipliğinde Ortaköy House Cafe'de etkinlik düzenlendi.

Davete, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, İTO Başkanı ve İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İSF Yönetim ve İcra Kurulu üyelerinden Dursun Topçu, Hakan Orduhan, İlhan Soylu, Servet Samsama, Sami Kariyo, Sinan Öncel, Nevzat Kütük, Kortan Çelikbilek'in yanı sıra Mavi Jeans CEO'su Cüneyt Yavuz, Vakko CEO'su Jaklin Güner ve Flo, Lumberjack, Polaris gibi ünlü ayakkabı markalarını bünyesinde barındıran Ziylan Grup Başkanı Mehmet Ziylan, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun gibi iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

İstanbul Valisi Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, İSF kapsamında İTO ve Büyükşehir Belediyesi'ne bu etkinlik çerçevesindeki iş birlikleri için teşekkür etti. 

Paydaşlar ve katılımcıları da tebrik eden Şahin, İstanbul üzerine söylenecek çok şey olduğunu, şehrin kıymetinin bilinmesi ve gelecek nesillere bu şehrin güzel emanet edilmesi gerektiğini kaydetti. 

Şahin, bu gibi festivallerin insanlara iyi bir alışveriş imkanı sunmasının yanı sıra yapıldığı şehrin kültürünü, tarihini ve değerlerini yaşama imkanı sunduğuna dikkati çekerek, "Biz de yabancı konuklarımıza en yüksek seviyede bu ikisini bir arada sunabileceğiz. İnsanlar bundan sonraki süreçte inşallah İstanbul'daki Shopping Fest ya da diğer kültürel faaliyetlere göre tatil planlarını yapacaklardır. Önümüzdeki yıllarda bu tür gerçekliklerle karşılaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu. 

aa_picture_20150606_5552753_high.jpg

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şahin, İstanbul'un son yıllarda küresel ticaret, finans ve kültür alanında bir cazibe merkezi olduğunu belirterek İSF'nin şehrin katma değerini artırdığını vurguladı. 

Son yıllarda devreye alınan Marmaray ve metro hatlarıyla yapımı süren dev altyapı yatırımlarının İstanbul'un gelecek vizyonunda önemli yer tuttuğunu anlatan Şahin, sosyal ve kültürel açıdan sirkülasyon oluşturan İSF'nin şehirdeki canlılığı artıracağını belirtti.

Efsane İndirim Günleri'nin ilki 12 Haziran'da Mall of İstanbul'da 

İTO Başkanı Çağlar da yolu İstanbul'dan geçen herkesi 23 gün sürecek alışverişin tadını çıkarmaya davet ederek, İstanbul Shopping Fest rüzgarının İstanbul'a kültürün, sanatın, paranın ve alışverişin başkenti olma yolunda yeni bir soluk getirdiğini söyledi.

Son günlerinin ramazan ayına gelmesi dolayısıyla bu yıl etkinliğin çok daha hareketli olacağını dile getiren Çağlar, şöyle devam etti:

"Bundan önce sadece alışveriş merkezlerinin ve perakendecilerin bir etkinliği olarak algılanan Shopping Fest, bundan sonra sokaktaki simitçimizden, taksicimizden, otellerimizden, alışveriş merkezlerimizden perakendecilerimize kadar hepsini kapsayan, kavrayan bir etkinlik oluyor. Daha önce de olduğu gibi etkinlik kapsamında Efsane İndirim Günlerimiz var. Bunun ilki 12 Haziran'da Mall of İstanbul'da başlıyor. Geçen sene 100 bin kişi Mall of İstanbul'u ziyaret etmişti. Bu sene çok daha fazla olacak, özellikle akşam 9-12 arasında müthiş bir etkinlik oluyor."

İlerleyen günlerde yine kozmetik, çocuk-eğlence, lezzet günü gibi etkinliklerin olacağına işaret eden Çağlar, etkinliğe basın mensuplarından ilgi istedi.  

Bu yıl özellikle Körfez ülkelerinde televizyon reklamlarının çok daha yoğun şekilde döndüğünü, dolayısıyla bu yıl oralardan daha fazla ziyaretçi beklediklerini aktaran Çağlar, her 50 liralık alışveriş yapanın kazanacağı çekiliş hakkıyla bir ev ve bir araba sahibi olabileceğinin müjdesini verdi.

Başkan Çağlar, İstanbul'a duyulan sevdanın, festivali adım adım büyüteceğine ve gücüne güç katacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bakın, küresel krizin en ciddi yaşandığı 2009'da turizm açısından İspanya yüzde 8,9, Yunanistan yüzde 7,5 oranında gerilerken, Türkiye yüzde 2,4'lük bir büyüme gerçekleştirebilmiştir. Bugün yine küresel ölçekte benzer bir ekonomik durumla karşı karşıyayız. Buna rağmen turizm büyümesiyle İstanbul, 2015'te 7'nci sıradan 5'inci sıraya yükselmeyi başarmıştır. Biz de İstanbul Shopping Fest olarak tüm iletişim stratejimizi bu çerçevede kurarak İstanbulumuzu 5'inci sıradan 3'üncü sıraya çıkaracağız."

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da İstanbul Shopping Fest'in İstanbul ve kendileri için önemine değinerek, festivallerin şehri değerli kılan önemli etkinlikler olduğunu, hizmet noktasında önce siyaseti değil, hizmeti öne çıkaracak diyalog arayışını hep sürdürdüklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın danışmanı Tülin Ersöz ise Topbaş'ın Shopping Fest'i ne kadar önemsediğinden bahsederek, etkinliğin düzenlenmesinde ilgili kurum ve kuruluşlarla çok başarılı iş birlikleri yaptıklarını anlattı. 

İstanbul'a gelen yabancıların kente olan hayranlıklarına işaret eden Ersöz, "Biz de bu güzel şehirde alışverişin en iyi olması için bütün yabancı konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayacağız, onlara hizmette kusur etmeyeceğiz" dedi.

'İSF'de 50 kuruşa, 1 liraya çorap, 5 liraya ayakkabı şeklinde çok ciddi indirimler var'

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sami Kariyo,  bu yılki festivalin diğerlerinden birkaç farkı olduğuna vurgu yaparak, şunları anlattı:

"Birincisi İTO ve İBB'nin, İSF'nin çok yoğun desteğine sahibiz. Biz perakendeciler olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Tüketicinin bizden asıl talebi sürpriz indirimler. Yüzde 50-60'lara kadar birçok sürpriz indirimimiz var. Bir başka fırsat da efsane indirimler. Hiçbir şekilde aklınıza gelmeyecek fiyatlara, mesela 50 kuruşa, 1 liraya çorap, 5 liraya ayakkabı şeklinde çok ciddi indirimler var. Fırsatlar bol, bunların sonunda da ciddi bir talep göreceğiz. Bu ayki satışlarımızda yüzde 20 gibi bir artış bekliyoruz."

aa_picture_20150606_5552760_high.jpg

İSF İcra Kurulu üyeleri Sinan Öncel ve Cem Eriç de etkinliğin önemi hakkında konuştu. 5'incisi yapılan İSF'nin her sene üzerine bir şeyler koyularak gerçekleştirildiğini belirten Öncel, Mall of İstanbul'da yapılacak efsane indirimle İSF'nin hissedilmeye başlanacağını söyledi.

Organize perakende markalarının efsane indirimi bütün mağazalarına yansıtacağı bilgisini veren Öncel, tüketicilerin İstanbul'un her yerinde bu indirimi hissedeceğini anlattı.

Eriç de bu işin kalbinde perakendenin olduğuna vurgu yaparak, "Biz de alışveriş merkezleri ile hem etkinliklerle hem indirim ve promosyonlara destek vererek el ele güzel bir alışveriş festivali yapacağız" dedi.

Etkinlikten notlar

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen havai fişek, su ve ışık gösterileri, İstanbullular ve İSF nedeniyle kente gelen yabancı konuklar tarafından ilgiyle izlendi.

Ortaköy Meydanı'nda kurulan sahnede İstanbullular, DJ Geveze ile oynadıkları "Kutu Kutu" oyunuyla en prestijli markaların hediye çeklerini kazandı. Yine, Geveze ve Fazla Mesai Orkestrası'nın seslendirdiği şarkılara eşlik eden ziyaretçiler, Brazil Dans Grubu'nun sahne performansını izledi.  

İstanbul Shopping Fest maskotlarının dağıttığı hediye çeklerinin de büyük ilgi gördüğü partide Power FM DJ'leri müzik yayını yaptı. 

Etkinlikte verilen bilgiye göre, çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayacak İSF, İstanbul'u alışverişte ve modada bir dünya markası yapma yolunda ilerliyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Shopping Fest, 23 gün boyunca kenti dev bir alışveriş merkezine dönüştürerek, indirim fırsatlarının yanı sıra tarihi ve kültürel dokusuyla da ziyaretçilere tam anlamıyla bir İstanbul deneyimi yaşatacak.

Mall Of İstanbul'da 12 Haziran'da yapılacak Efsane İndirim Günü, 30'dan fazla markanın inanılmaz indirim fırsatlarını bir arada sunacak. 5 liraya tişört, 10 liraya pantolon sahibi olabilecek ziyaretçiler, yine ünlü markaların terliklerini 5 liraya alabilecek.

İstanbullular, 28 Haziran'a kadar sürecek festivalde, belirlenen Konsept İndirim günlerinde ise jeanden elektroniğe, tekstilden kozmetiğe, ayakkabı-çantadan ev dekorasyonuna kadar pek çok markanın yüzde 50'ye varan indirim fırsatlarının yanı sıra farklı ürün kampanyaları ile avantajlı alışveriş yapma olanağı bulacak.

Kredi kartı ya da banka kartıyla 6-28 Haziran'da yapılan 50 liralık her alışveriş, çekilişe bir katılım hakkı sağlayacak. Kampanyada katılımcılara EgeYapı Group'tan 1+1 daire ve Mercedes Benz Yeni Vito Tourer hediye edilecek.

Festival sonuna kadar devam edecek kampanyanın talihlileri, İSF'nin sonunda noter huzurunda yapılacak çekilişle belirlenecek.