25 °C

İstanbul’un hedefi sağlığın başkenti olmak

İnşaatı halen devam eden ve belirlenen tarihten 9 ay önce, 2020 yılında hizmete girecek olan Başakşehir Şehir Hastanesi’nin hedefi, İstanbul ve Türkiye’yi sağlık alanında merkez konuma yükseltmek.

İstanbul’un hedefi sağlığın başkenti olmak

Osman KILIÇ

Rönesans Sağlık Yatırım ve Japon Sojitz ortaklığında yapılan Başakşehir Şehir Hastanesi planandan daha erken tamamlanacak. Kamu Özel İşbirliği (PPP) modeli kapsamında yapılan hastane, aralarında Japon Devlet Bankası JBIC ve kredi verenlere sigorta sağlayan Japon devlet kuruluşu NEXI’nin de bulunduğu 9 farklı global finans kuruluşunun desteklediği, 203.75 milyar Japon Yeni yatırım bedeliyle yapılıyor.

42 ayda bitmesi planlanan Başakşehir Şehir Hastanesi, 33 ayda bitirilerek 2020 yılında hizmete girecek. 2 bin 682 yatak kapasitesiyle günde 32 bin 700 hastaya hizmet vermeye hazırlanan Başakşehir Şehir Hastanesi, 1 milyon metrekarenin üzerinde alanıyla, İstanbul’a yakın tüm bölgenin sağlık ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Hastanenin en önemli özellikleri arasında ise, deprem riski altında bulunan İstanbul’un ihtiyaçlarına göre inşa edilmiş olması geliyor. Yapıların deprem yüklerini aktarmada en etkili teknoloji kabul edilen sismik izolatör teknolojisi kullanılacak olan hastanede, en şiddetli depremler sırasında ve sonrasında dahi tüm operasyonel faaliyetler aksama olmadan yerine getirebilecek. 3 yönlü sarkaç tipi 2 bin 68 adet sismik izolatör üzerine inşa edilen hastane, tamamlandığında dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası olarak, İstanbul’u sağlık turizmi alanında da bölgenin gözdesi haline getirecek.

Proje ile ilgili bilgi veren Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, “Dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak Başakşehir Şehir Hastanesi, güvenli ve ileri teknolojiye sahip sağlık hizmetlerini herkesle buluşturmaya hazırlanıyor. 2020 yılında inşaatının tamamlanmasıyla bu hastane İstanbul’un bölgenin sağlık başkenti haline gelmesinde çok önemli rol oynayacak” ifadelerini kullandı.

Tecrübelerini yurtdışına da taşıyacakalarını kaydeden Yanıkömeroğlu, “Rönesans olarak Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile yaptığımız anlaşma kapsamında, Rusya’nın farklı bölgelerinde, üniversite bünyelerinde kurulacak 15 adet eğitim ve araştırma hastanelerini kapsayan ortak bir projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Doğrudan 10 bin kişiyi istihdam edecek

Başakşehir Şehir Hastanesi tamamlandığında, 4 bin 300 medikal personeli, 4 bin 50 hizmet personeli ve 810 yönetim personeline iş olanağı sağlayarak yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı bir tesis haline gelecek. 2 bin 354 yatak kapasiteli Ana Hastane, 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile 128 yatak kapasiteli Psikiyatri Hastanesi’nden oluşacak Başakşehir Şehir Hastanesi, 1 milyon metrekarenin üzerinde inşaat alanı ve toplam 2 bin 682 yatak kapasitesiyle günlük 32 bin 700 hastaya hizmet verecek.

Grubun toplam yatırımı 4,3 milyar dolar olacak

“Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde hayata geçirilen, PPP projeleri kapsamında, Rönesans Sağlık Yatırım da projelerine devam edecek. Grubun daha önce yaptığı Adana, Yozgat ve Elazığ’ın ardından Bursa ve 2020’de tamamlanması öngörülen Başakşehir Şehir Hastanesi ile toplamda 9 bin 500 yatak kapasitesine ulaşacak. Grup böylelikle Kamu-özel işbirliği modeli kapsamında 2020 yılına kadar 4,3 milyar dolarlık yatırımla 3,2 milyon metrekare büyüklüğünde sağlık kompleksleri inşa etmiş olacak.

Rakamlarla Başakşehir Şehir Hastanesi

- 1 milyon metrekare inşaat alanı
- 2.068 sismik izolatör
- 2.682 yatak kapasitesi
- Günlük ortalama 32.700 hastaya hizmet

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap