30 °C

Kadın ortaklı şirketlerin fonlanma oranı sadece yüzde 6!

Dünya genelinde kadın ortaklı şirketlerin fonlanma oranı sadece yüzde 6. Kadınların birbirlerine yatırım yapmaya başlamaları, aradaki açığın önemli şekilde azaltılmasını sağlayabilir.

Kadın ortaklı şirketlerin fonlanma oranı sadece yüzde 6!

Didem Eryar ÜNLÜ

Türkiye’nin ilk kadın odaklı yatırım platformu Arya, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Arya Retreat’te kadın girişimcileri kadın yatırımcılarla buluşturdu ve “Cüret et!” dedi.

“Başarısız olmayacağını bilseydin, neye cüret ederdin?” sorusunun temel alındığı bu seneki buluşmada, Big Chefs restoranlarının kurucusu Gamze Cizreli, İngiltere merkezli Triangle Investments and Development yöneticilerinden Deniz Noyan gibi isimlerden cüret etme hikayelerini dinledik.

Arya Yönetici Ortağı Deniz Duygu’nun ifade ettiği gibi, bugün dünya genelinde kadın ortaklı şirketlerin fonlanma oranı sadece yüzde 6. Dolayısıyla kadınların birbirlerine yatırım yapmaya başlamaları, aradaki açığın önemli şekilde azaltılmasını sağlayabilir.

Arya da, daha çok kadının yatırımcı kimliğini keşfetmesi, melek yatırımcılığı öğrenmesi, Startup ekosistemine girerek iş ve teknoloji dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilmesi için çalışıyor. ‘Acaba yapabilir miyim? Melek yatırımcılık nasıl yapılır? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Benim yatırım stratejim ne olmalı?’ gibi soruları yanıtlamayı, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmayı, kadın girişimcilere yol boyunca destek vermeyi hedefliyor.

Deniz Duygu “Pek çok kişi daha yolun başında, başarısız olacaklarını düşünerek bir şeylere adım atmaya cüret edemediği için vazgeçiyor. Hem yatırımcı hem girişimci tarafında bu aynı. Yatırım almaktan çekinen girişimciler gibi, maddi yönden ve deneyim anlamında yatırım yapma potansiyelini kullanmaya çekinen kadınlar var” diyor...

Retreat, “geri çekilme”, “meselelere biraz dışarıdan bakma” anlamına geliyor.

Yatırım yapmanın, toplantı odalarının dışına taşması, kişisel gelişim, sosyalleşme, öğrenme ve aynı zamanda ruhu beslemesine vesile olması gerektiğine inanan Arya, bu nedenle melek yatırımcıları ve yatırımcı olmak isteyenleri girişimcilerle 2016’dan beri Bodrum Casa dell’Arte ve Casa Hermanas Hotel’de bir araya getiriyor.

Bu buluşmaların çok sayıda hedefi var; kadınların birbirinden ilham alması, birbirine cesaret vermesi, başarı olduğu kadar başarısızlık hikayelerinin paylaşılması bunlardan bazıları.

Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter Büyükkuşoğlu tarafından kurulan Arya Kadın Yatırım Platformu, girişimci ve yatırımcı kadın sayısının artmasının, değişim ve ilerlemede önemli bir role sahip olduğuna inanan bir sosyal girişim.

Arya, kadın girişimcilere “akıllı para” yatırımı yaparak, sadece maddi kaynak sağlamıyor, aynı zamanda girişime değer katabilecek doğru yatırımcılarla bir araya getiriyor; birliktelik zekasını yaymayı hedefliyor.

Arya yatırımcıları arasında, başarılı girişimci kadınlar, melek yatırımcılar olduğu gibi, kadınların fırsat olduğuna inanan erkekler de yer alıyor.

Platform aynı zamanda KAGIDER, Ünlü Co, Action COACH, Turkish WIN, Türkiye İş Bankası gibi birçok kurumun da stratejik ortağı konumunda.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap