25 °C

Kamu bankalarından otomotive özel kredi

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, otomotivde yerli üretime özel taşıt kredisi paketleri hazırladı.

Kamu bankalarından otomotive özel kredi

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, yerli üretimi desteklemek amacıyla, Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirliği gerçekleştirdi.

3 bankadan yapılan ortak açıklamaya göre, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, binek araçlar için 50-120 bin TL arasında 18-36 ay için, ticari araçlarda 72-120 bin TL arasında 30-60 ay için yüzde 0,49-0,69 faiz uygulayacak.

Kredi koşulları anlaşmalı marka bazında değişiklikler gösterebilecek.

Açıklamada, "Taşıt sahibi olmak isteyen müşterilerimize uygun koşullar ile finansman sağlanmakla birlikte kampanyanın otomotiv sektörüne de önemli bir hareketlilik getirmesi hedeflenmektedir." denildi.

Anlaşmalı firmalar binek araçlar için Fiat, Honda, Hyundai ve Renault Mais, ticari araçlar için Fiat, Ford, Isuzu, Karsan ve Temsa olarak belirlendi.

Kampanya dönemi 01 Ekim 2019 - 31 Aralık 2019 olacak.

"Sektöre hareket getirecek"

Konuyla ilgili DÜNYA'ya açıklama yapan İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, şunları söyledi;
"Otomotiv markaları ile yapılan kredi anlaşmaları sektöre bir hareketlilik getirecek görünüyor. Ancak çok ciddi bir hareket beklenmemeli. Çünkü Binek ve ticari araçlar için kredi miktarları 120000TL’ye kadar sınırlı. Bu sınırın altında alınacak kredilerde %0.49 ile %0.69 arasında faiz oranları uygulanacak. Şirketler aradaki açığı kendi finansman firmaları ile finanse edecek görünüyorlar. Kısacası satılan tüm araç seğmenleri için satış miktarlarını ciddi boyutta etkileyecek bir beklentiye girmemekte fayda var. Ancak sektöre bir hareket getireceği kesin. Yurtiçi satış miktarında ciddi bir düşüş yaşandı ve bu haberin altında yurtiçi sektörde dibi gördük diyebiliriz. Bundan sonra yurtiçi üretim ve satış rakamlarında bir miktar canlanmalar oluşacaktır. Borsa İstanbul’da otomotiv şirketlerine bakıldığında en yüksek faydayı Tofaş Fabrika’nın gördüğünü ve yüzde 4 yukarıda işlem gördüğünü görmekteyiz. Tofaş Fabrika, Fiat markası ile hem binek hem ticari segmentte bu kredi anlaşmasından faydalanabilecek."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap