16 °C

Kamuya yemek veren şirketler ihale şartnamelerinde düzenleme istiyor

Kamuya yemek veren şirketler, enflasyon ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sorunlar yaşadıklarını söylediler.

Kamuya yemek veren şirketler ihale şartnamelerinde düzenleme istiyor

KERİM ÜLKER

Döviz ve faizlerdeki yükseklik enflasyonu da tetikledi. Artan fiyatlarda en dikkat çeken sektör ise tarım oldu. Gıda fiyatlarındaki aşırı yükselme, siyasiler tarafından "fırsatçılık" olarak değerlendirilse de problemin temelinde ise tarım politikalarındaki eksiklik ve yanlışlar yer alıyor. Çiftçinin beklenilenden daha az desteklenmesi ve sübvanse edilmesi gıda ürünlerindeki artışı da beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca kurulan "tanzim" mağazalarla fiyatların aşağıya çekilmesi hedefleniyor. Oysa yaranın pansuman edilmesinden çok iyileştirilmesi ve tedavi edilmesi pek tercih edilmiyor.

Son günlerde ise sadece üreticilerden değil, bu işin ticaretini yapanlar da olumsuz havadan etkilendiğini ifade ediyorlar. Gelen e-mailler ve telefonlarda sadece özel sektörde çalışanların değil, kamu ile işbirliği yapanların da sorunlar yaşadıklarına şahit oldum.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin ambarı olarak bilinen Adana'daydım. Adana'da bölgesel bir şirket olmasına rağmen, Türkiye'nin bir çok şehrinde yemek hizmeti veren sektörün önde gelen firmalarından Arslanlar Kurumsal Yemek şirketinin yöneticileri ile görüştüm.

"TEFE-TÜFE oranında artış olmalı"

Kamuya hizmet veren firmaların enflasyon ve döviz kurlarındaki artış nedeni ile sorunlar yaşadığını dile getiren Arslanlar Kurumsal Yemek'in Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Arslan, "Bazı firmalar bu durumdan olumsuz etkilendiler. Hak kaybına uğramadan mağduriyetlerinin giderilmesi için iyileştirilme yapılması gerekiyor. Yeni yapılacak olan ihale şartnamelerine TEFE-TÜFE oranında fiyat farkı uygulanmasına yönelik bir madde eklenmeli. Ayrıca fahiş fiyat artışının yaşanmaması adına ticaretini yapanlar denetlenmeli. Bizim gibi Anadolu'da büyümeye çalışan KOBİ'ler finansman desteğine daha kolay ulaşabilmeli" diyor.

Türkiye'nin önde gelen bir yemek şirketinin sahibi ise ihaleye girdikleri zamanki fiyat ile şu andaki arasındaki farkın yüksekliğinden şikayet ediyor ve ekliyor: "Bir çok özel şirket yemekten tasarrufa gidiyor. Bazıları da ödeme yapamıyor..." Mutfaktaki yangın tanzim marketler ile düşüş gösterse de hala dar gelirlinin cebini yakmaya devam ediyor. Hele ki istihdam yaratan şirketlerin enflasyon altında ezilmemesi, daralmaların olmaması ve iflasların yaşanmaması için Ankara'nın desteklerine ihtiyaçları var.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap