5 °C

Kayapa OSB, çevreye duyarlı teknolojik firmalarla büyüyecek

Islah sürecini tamamlayarak OSB hüviyetini kazanan Kayapa, bundan sonraki süreçte teknolojik, çevreci ve katma değeri yüksek üretim yapan firmaları bölgeye çekmek istiyor... Esra Özarfat'ın haberi...

Kayapa OSB, çevreye duyarlı teknolojik firmalarla büyüyecek

Esra ÖZARFAT

Beş yıl önce başladığı ıslah sürecini tamamlayarak OSB statüsüne kavuşan Kayapa, şimdi teknoloji tabanlı, çevreci yeni yatırımların yeni üssü olmayı hedefliyor. Ticaret hacmi 350 milyon doları bulan Kayapa OSB, kentin batısında başta otomotiv olmak üzere pek çok sektörde üretim yaparken, 5 bin kişiye de istihdam sağlıyor.

Kayapa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Toy, 5 yıllık süreci tamamlayarak nisan ayında OSB statüsünü kazandıklarını, mayıs ayında yapılan müteşebbis heyet toplantısının ardından görev dağılımını yaptıklarını duyurdu. Toy, “Bu noktada bölge sanayicilerimizin üstün gayreti oldu. 2014 yılında başlayan Islah OSB sürecini tamamladık. Bu süreçte Bursa Valiliği başta olmak üzere Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’ndan da ciddi destek gördük. OSB statüsüyle birlikte bölgemize kazandıracağımız yatırımlarla birlikte sanayicilerimizin gerek iç gerekse küresel piyasalarda daha rekabetçi bir yapıya kavuşacağını düşünüyorum” dedi. 134 hektarlık alanda 233 parsel ve yüzde 70 doluluk oranıyla üretim yapıldığını belirten Toy, bölgede otomotiv yan sanayinin yanı sıra tekstil, makine-metal, savunma sanayi, kimya, ambalaj ve gıda sektörleri olmak üzere 103 firmanın üretim yaptığını kaydetti. Bölgede 15 yeni sanayi kuruluşunun inşaatının da devam ettiğini aktaran Yalçın Toy, ticaret hacmi 350 milyon doları bulan bölgenin 5 bin kişiye istihdam sağladığını anlattı.

2023’e kadar doluluk oranı yüzde 100 olacak

Bölgenin özellikle katma değerli sektörler tarafından tercih edildiğine işaret eden Toy, 2023 yılına kadar bölgede doluluğun yüzde 100’e ulaşmasını beklediklerini dile getirdi. Yalçın Toy, “Bölgemiz Bursa’da metrekare bazında en hızlı değer kazanan bölge. Şehir merkezine ve çevre illere bağlantısı, İzmir-İstanbul- Bursa otoyoluna olan yakınlığı, alt ve üst yapı yatırımlarının büyük ölçüde tamamlanmış olması Kayapa’yı yatırımcılar açısından cazip kılıyor. Kayapa’ya dünyaya ayak uydurmuş, teknolojik üretimler yapan küçük ama katma değeri yüksek teknoloji yatırımları bulunan firmaların gelmesini istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Çevreci OSB’ler arasında yer alıyor

Bölgenin aynı zamanda Bursa’nın en çevreci OSB’leri arasında yer aldığına da dikkat çeken Yalçın Toy, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile OSB’nin atık haritasını çıkararak fabrikaların endüstriyel atıklarının bölgedeki bir başka fabrikada hammadde olarak kullanılıp yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağladıklarını hatırlattı. Bölgenin ihtiyacı olan arıtma hizmetini Hasanağa OSB’den almayı planladıklarını ifade eden Yalçın Toy, yine yakın çevrelerindeki OSB’lerle birlikte hareket ederek, temiz, kesintisiz ve ucuz enerji temini için yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Yalçın Toy, enerji altyapısı ile ilgili yatırımlara da başladıklarını duyurdu.

Sanayicinin ihtiyacı olan eleman bölgede yetişecek

Sanayinin en büyük sorunu olan nitelikli eleman ihtiyacını gidermek için de bölgede bir meslek okulu yapmayı planladıklarını anlatan Toy, “Sadece bizim değil, ülkedeki tüm sanayicilerin öncelikli sorunu nitelikli çalışan eleman temini. Firmalarımızın geleceği, üretimin sürekliliği nitelikli, kalifiye çalışanlardan geçiyor. Burada hareketle bölgede bir meslek okulu açmak ilk hedefimiz olacak. Bölge sanayicilerinin ihtiyacı doğrultusunda belirlenecek alanlarda sanayicilerin de desteğiyle öğrenciler yetiştirilmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap