18 °C

Kayıtdışılıkla mücadeleye "e-beyanname" dopingi

Yılın ilk çeyreğinde 15,7 milyon e-beyanname alındı, sisteme dakikada 2 bin giriş yapıldı

Kayıtdışılıkla mücadeleye "e-beyanname" dopingi

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk çeyreğinde 15,7 milyon e-beyanname alındığını ve sisteme dakikada 2 bin giriş yapıldığını belirterek, "Mükelleflerimizin her geçen yıl daha fazla kullandığı e-beyanname sistemi ile kayıtdışılıkla daha etkin mücadele ediyoruz" dedi.  

Özellikle son yıllarda elektronik uygulamalara büyük önem veren Maliye Bakanlığı, hem mükelleflerin iş yükünü azaltmak hem verimliliği artırmak hem de kayıtdışılılıkla mücadele de etkin bir denetim mekanizmasını oluşturmak için söz konusu uygulamalarını her geçen gün arttırıyor.

Bunlardan biri olan e-beyanname sisteminden alınan sonuçlar Maliye Bakanlığı'nda yüzleri güldürdü. Elektronik ortamda alınan vergi beyannamelerinin sayısında yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan artış Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i de memnun etti.  

Şimşek, ekonomi alanında meydana gelen gelişmelerin her alanda kendini gösterdiğini söyledi. Bunun etkisini vergi beyannamelerinin sayısındaki artışta da gördüklerini belirten Şimşek, "Elektronik ortamda alınan beyanname sayısında önemli seviyelere ulaşıldı. Yılın ilk çeyreğinde 15,7 milyon e-beyanname alındı, sisteme dakikada 2 bin giriş yapıldı. Mükelleflerimizin her geçen yıl daha fazla kullandığı e-beyanname sistemi ile kayıtdışılıkla daha etkin mücadele ediyoruz" diye konuştu.  

Bakan Şimşek, yılın ilk 3 ayında elektronik olarak alınan beyannamelerin sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 307 bin adet artış yaşandığına dikkati çekerek, kanuni süresinden sonra da bir miktar beyanname alınacağı düşünüldüğünde bu rakamın çok daha yüksek olabileceğini ifade etti. 

Beyannamelerin yüzde 99'u "e" ortamdan geldi

Gelir İdaresi Başkanlığının, vergi beyannamelerinin yüzde 99'unu elektronik ortamda almayı başardığını belirten Şimşek, şunları kaydetti:  

"Özellikle yıllık Gelir Vergisi beyannamesinin verilme süresi olan mart ayı sonu itibariyle mükellefler elektronik beyanname sistemini etkin bir şekilde kullandı ve Gelir Vergisi beyannamesinin sayısında önemli ölçüde artış sağlandı" dedi.  

Maliye Bakanı Şimşek, elektronik olarak dakikada 2 bin adetten fazla beyanname alabilen Gelir İdaresi Başkanlığının, bir günde yaklaşık 1 milyon adet beyannameyi işleme koyabilecek teknik donanıma sahip olduğunu da sözlerine ekledi.  

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap