16 °C

Kayseri OSB'nin yıllık üretim hacmi 40 milyar liraya yaklaştı

Bünyesinde bin 250 fabrikanın faaliyet gösterdiği ve 80 bin kişinin istihdam edildiği KOSB'de, yıllık üretim hacmi 40 milyar liraya yaklaşırken, ihracat 2 milyar dolara ulaştı.

Kayseri OSB'nin yıllık üretim hacmi 40 milyar liraya yaklaştı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nin (KOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, yaptığı açıklamada KOSB'nin bulunduğu bölgenin, 1976'da 2 milyon metrekare alan üzerine kuruluyken şu anda 22 milyon metrekareye ulaştığını bildirdi. Türkiye'nin en büyük OSB'leri arasında yer aldıklarını belirten Nursaçan, bin 250 fabrikanın faaliyet gösterdiği ve 80 bin kişinin istihdam edildiği KOSB'de, günlük araç giriş-çıkış sayısının 25 bine ulaştığını kaydetti.

Nursaçan, sanayiciye nitelikli, yetişmiş ve yetenekli eleman kazandırmak ve sanayi-eğitim iş birliğine örnek olması amacıyla açtıkları Özel Kayseri OSB Teknik Koleji'ni cazip hale getirdiklerini, kolejde öğrenci sayısının 2 bin 700'e ulaştığını bildirdi.

Kayseri'nin mobilya sektörünün en büyük üreticisi ve imalatçısı olduğunu anımsatan Nursaçan, kentte mobilya yan sanayisinin de çok geliştiğini, dünyanın en büyük yatak kumaşı üreten fabrikanın, Türkiye'nin en büyük sünger üretim tesisinin, en büyük çelik yay üretim fabrikasının, en büyük keçe üretim tesisinin Kayseri'de bulunduğunu anlattı.

Nursaçan, dünya mobilya ticaretinin 278 milyar dolar olduğunu, Türkiye'nin geçen yıl ihracatının 3,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Mobilya ihracatının yüzde 25'i Kayseri'den gerçekleşiyor. Böyle büyük bir pazardan küresel anlamda daha yüksek pay almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

"400 mobilya fabrikası bulunuyor"

Tahir Nursaçan, KOSB'deki bin 250 fabrikadan 400'ünün mobilya üretim faaliyetini sürdürdüğünü, 250'den fazla çelik eşya fabrikası bulunduğunu, 25-30 fabrikanın elektrikli ev aletleri sektöründe faaliyet gösterdiğini anlattı.

Kayseri'nin hastane yatağı üretiminde epey mesafe katettiğini ve ihracatın da yapıldığını belirten Nursaçan, katma değerli üretim için birçok alanda Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Yeni hayata geçirdikleri fuar ve kongre merkezinin en son teknolojiyle donatıldığını aktaran Nursaçan, burada gerçekleştirilecek fuarların, hem üretime hem iç ticarete hem de ihracata katkı sağlayacağını vurguladı.

Yerli ve Milli Sünger Üretim Projesi'ni (Toluen Diizosiyanat (TDI) ve Poliol Üretimi) TOBB'un himayesinde hayata geçirmek istediklerini ifade eden Nursaçan, "Dünyada sadece 7-8 fabrika bu alanda üretim yapıyor. TDI üretimiyle 400 milyon euro'luk, poliol üretimiyle de 200 milyon euro'luk cari açık kapanacak. Bu üretim yapılırken istihdam da oluşacak. Bu projeyi bir an önce hayata geçirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

"Projelerimizi birer birer hayata geçiriyoruz"

Organize sanayi bölgesinde yıllık üretim hacminin 40 milyar liraya yaklaştığını, ihracatın ise 2019'da 2 milyar dolara yükseldiğini bildiren Nursaçan, fabrikaların yüzde 30'unun 3 vardiya halinde 24 saat esasına göre çalıştığını, nitelikli eleman ihtiyacının çözülmesi halinde bu oranın ve dolayısıyla verimin artabileceğini aktardı.

Üretim hacminin, ihracatın, istihdamın ve ekonomiye sağladıkları katma değerin artması için çalışmalarını her geçen gün sürdürdüklerini anlatan Nursaçan, projeleri birer birer hayata geçirdiklerini kaydetti. Kayseri OSB'de ikinci meslek okulunun ve teknoparkın hayata geçmesi için projeler bulunduğunu ifade eden Nursaçan, bu konularda beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti.

"Dubai'de Türkiye Ticaret Merkezi kuruyoruz"

Tahir Nursaçan, Dubai'de Türkiye Ticaret Merkezi kurulması yönünde çalışmaları bulunduğunu, Ticaret Bakanlığı'nın desteklediği bu merkez sayesinde üreticilerin Dubai'de yüksek gelire sahip alıcılarla buluşacağını söyledi.

Bu merkezin Türk üreticiler için Afrika, Körfez ve Orta Doğu'ya açılan bir kapı olacağını belirten Nursaçan, ihracatı artırma ve yeni anlaşmalara imza atma yönünde bu merkezin önemli rol oynayacağını vurguladı. Nursaçan, yüzde 70 doluluk oranına ulaştıkları merkezin açılışının pandemi nedeniyle geciktiğini bildirdi.

Nursaçan, 2015'te göreve geldiklerinde KOSB'nin kurulu güneş enerjisi santrallerinin 6,5 megavat mertebesinde olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi: "Ayrıca yap-işlet-devret olarak 11 megavatlık santral için de imzalar atılmıştı. Göreve gelir gelmez yeni santraller için kolları sıvadık. 38 megavat mertebesinde yeni güneş enerji santralleri kurduk. Şu anda bizim işletmemizde olan 44,5 megavatlık elektrik santralimizden yıllık 11 milyon dolarlık gelir elde ediyoruz."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap